XRP İçin İyi Haber! Bitcoin’in XRP ile Olan İlişkisi 3 Yılın En Düşük Seviyesine Ulaştı.

btc-xrp

Volatilite baş gösterdikçe en yüksek altcoinler ilişkisiz hale gelir.

CoinMetrics verileri , Bitcoin ile XRP arasındaki 90 günlük korelasyon katsayısının 14 Şubat’ta üç yılın en düşük seviyesi olan 0,294’e ulaştığını gösteriyor. 22 Haziran 2018’de kaydedilen zirve seviyesinden şu anda yüzde 66,2 düştü.

btc-xrp-chart

İki büyük kripto para birimi arasındaki korelasyon, piyasanın önceki boğa koşusunun sonuyla hala uzlaşmaya başladığı 2018 Şubat ayının başından bu yana ilk kez 0,3’ün altına düştü.

Ancak 2017’de Bitcoin ve XRP, Kasım ayında bir ay boyunca birbirleriyle negatif korelasyon gösterdi.

İlk 10’da azalan korelasyonlar

Tarihsel olarak, kripto para birimleri, Bitcoin’in muazzam pazar payı nedeniyle birbirleriyle kilit adımlarla ticaret yapma eğilimindedir.

Kral ister zig ister zag olsun, altcoinler nesnel olarak büyük ölçüde farklı temellere sahip olmalarına rağmen genellikle takip eder. Dahası, önemli ölçüde daha uçucu olma eğilimindedirler.

Ancak son zamanlarda, gelişigüzel hareketler, en büyük kripto para birimleri arasında giderek daha yaygın hale geldi. Skew tarafından sağlanan verilere göre, ilk 10 kripto para arasındaki korelasyon iki yılın en düşük seviyesine indi.

Düşük korelasyon iyidir

Temel olarak, Bitcoin ve XRP, son birkaç aydır tamamen farklı nedenlerle hareket ediyor. İlki, enflasyona karşı korunabilecek yeni bir kurumsal yatırım sınıfı olarak geniş çapta tanınmaktan büyük ölçüde yararlanırken, ikincisi SEC‘in Ripple‘a karşı davasındaki yeni gelişmeler ve bazı şüpheli ticaret faaliyetlerinin yönlendirdiği bazı anormal hareketler gördü.

Çeşitlendirme, riskleri önemli ölçüde azaltırken getirileri artırmaya izin veren en yaygın kullanılan yatırım stratejilerinden biridir. En büyük kripto para birimiyle karşılıklı bağımlılık, yine de Bitcoin ile eğilim gösterme eğiliminde olduklarından, herhangi bir altcoin toplama çabasını boşa çıkarabilir.

XRP, EOS ve Cardano gibi büyük kripto para birimleri, amiral gemisi madeni parayla azalan korelasyonları nedeniyle kişinin portföyünde faydalı bir hedge görevi görebilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*