Xrp Farklı Merkez Bankası Dijital Para Birimleri İçin Bir Köprü Görevi Üstlenebilir

Blockchain şirketi Ripple, “Cdbc’lerin geleceği ” başlıklı beyaz kitabında, Xrp‘nin farklı Merkez Bankası dijital para birimleri için bir köprü görevi görebileceğini yazıyor:

Nötr bir köprünün bir örneği, iki farklı para birimini hızlı ve verimli bir şekilde köprülemek için kullanılabilen dijital varlık XRP’DİR.

Rapor, belirtecin farklı Cbdc’lerin değeri “sürtünmesiz” ve “uygun maliyetli” bir şekilde hareket ettirmesini mümkün kılacağını söylüyor.

Fırsatlar ve zorluklar
Ripple, Cbdc’lerin temel faydaları arasında finansal içerme, inovasyon ve teşvik edici rekabeti adlandırıyor.

Bununla birlikte, merkez bankalarının para politikası üzerindeki kontrolünü olumlu bir özellik olarak sürdürme yeteneğinden de bahseder; bu, kripto para birimi endüstrisindeki Ademi merkeziyetçiliğin savunucuları için bir anathemadır.

Cbdc’lerin karşılaştığı zorluklar söz konusu olduğunda, Ripple birlikte çalışabilirliğini sağlamanın önemli olduğunu yazıyor:

Her bir CBDC, iç pazarına en uygun kendi kurallarını ve politikalarını oluşturabilir. Bununla birlikte, Cbdc’ler ayrıca diğer Cbdc’ler ve dijital para birimleri ile sorunsuz bir şekilde işbirliği yapmalarını sağlayacak toplu protokoller tarafından birleştirilmeli ve yönlendirilmelidir.

 

Ripple, CBDC odaklı defterinin tanıtımını yapıyor 
Ripple, bu ayın başlarında merkez bankaları için özel olarak tasarlanmış olan xrp defterinin özel bir sürümünü başlatacağını açıkladı.

Satırlar arasında okumak, beyaz kağıdın tek amacı bu yeni ürünü tanıtmak gibi görünüyor.

Ripple, Merkez bankalarını sıfırdan yeni bir defter oluşturmak yerine mevcut bir defterin özel bir sürümünü kullanmaya teşvik ediyor:

Bir CBDC, mevcut bir merkezi olmayan defterin özel bir versiyonu kullanılarak verilebilir ve yönetilebilir…Bu, merkez bankalarına, para politikaları ve ekonomik yönetimi üzerinde yeterli merkezi kontrolü korurken, merkezi olmayan defterlerle birlikte gelen esnekliği ve işlevselliği sağlayacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*