Vatandaş dolar bozdurmaya devam ediyor

Merkez Bankası’nın sürpriz faiz indirimi sonrası üst üste rekorlar kıran dolar/TL ve euro/TL’deki yükselişin etkisiyle vatandaşlar döviz hesaplarındaki kar realizasyonlarını sürdürüyor. Döviz kurlarında rekor seviyelerin görüldüğü 2 haftada toplam döviz satışı 3,4 milyar dolara ulaştı. Döviz hesaplarında ABD Doları cinsi döviz satışlar 867 milyon dolar; euro cinsi döviz satışlarının dolar karşılığı ise 1 milyar 175 milyon dolar oldu.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB) tarafından açıklanan verilere göre, bireysel ve tüzel döviz mevduatları geçen hafta bir önceki haftaya göre 2,5 milyar dolar gerileyerek 232 milyar 684 milyon dolara geriledi. Merkez Bankası’nın parite etkisinden arındırılmış verilere göre bireysel ve tüzel hesaplarda geçen haftaki toplam satış 1 milyar 704 milyon dolar oldu. Bir önceki haftaki 1,7 milyar dolarlık satışla beraber iki haftalık döviz mevduatında çözülme 3.4 milyar dolar oldu.

Toplam döviz mevduatları 10 Eylül işlem haftasında 238 milyarı aşarak rekor seviyeye çıkmıştı. Geçen hafta yaşanan yaklaşık 2,5 milyar dolarlık parite etkisinden arındırılmış haliyle 1,7 milyar dolarlık düşüşle birlikte toplam döviz mevduatları bir ayın en düşük seviyesini görmüş oldu.

Tüzel hesaplarda düşüş 1,6 milyar dolar

Toplam mevduatlar içinde gerçek kişilere yani hane halkına ait olan mevduatlar son haftada 923 milyon dolar azalarak 144 milyar 201 milyon dolara gerilerken tüzel kişilere yani şirketlere ait olan mevduatlar ise 1,55 milyar dolar azalarak 88 milyar 482 milyon dolara indi..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir