Twitter kullanıcıları fintech ekosistemine güveniyor

Finans ve özellikle kripto paranın Twitter’da konuşulma oranı gün geçtikçe artıyor. 2020 ve 2021 yılı içinde Twitter’da finans ve fintech, konuşulma oranı en hızla artan konulardan biri oldu. Pandemi boyunca özellikle, kısmen insanların daha fazla zamanı olduğu için de, giderek daha fazla insan yatırım, kripto para birimleri, fintech ve daha fazlasını tartışmak ve öğrenmek için Twitter’ı seçti. Bu konuşmaların doğasını daha iyi anlamak adına Twitter; İngiltere, İspanya, Fransa ve Almanya’daki finansla ilgili Twitter sohbetlerini analiz edebilmek için Brandwatch ve Sparkler ile ortaklık kurdu. 

Twitter’in açıkladığı rakamlara göre; yalnızca Mayıs 2021’de Twitter’da Avrupa genelinde finansla ilgili 1,3 milyon tweetleşme gerçekleşti. Bu rakam Ocak 2019’daki 690.000 sohbetin neredeyse iki katı oldu. Twitter’daki kişilerin yüzde 41’i, Twitter’da yatırım kararlarını etkileyebilecek finans ve iş haberleri gördüklerini söyledi.

Kripto para bu ivmenin en önemli nedenlerinden biri. Kripto para birimiyle ilgili Tweetlerde 2021’de bir önceki yıla göre yüzde 42 artış gerçekleşti. Avrupalı Twitter kullanıcılarının finans konusundaki konuşmalarının yüzde 34’ü artık kripto para birimleri etrafında dönüyor ve yüzde 47’si kişisel finansla ilgili.

Pandemi sırasında yatırım araştırmaları için daha fazla zaman oldu

Yakın zamanda yatırım yapanların yüzde 46’sı bunu pandeminin başlangıcından bu yana ilk kez yaptıklarını söylerken, yüzde 43’ü yatırımlarının ana nedeni olarak pandemi sırasında araştırma yapmak için daha fazla zamanları olması olduğunu belirtti. 

Şu anda yatırım yapmayanlara sorulduğunda, yüzde 40’ı önümüzdeki altı ay içinde borsaya yatırım yapmayı, yüzde 37’si tasarruf hesabı açmayı ve yüzde 22’si emtiaya geçmeyi düşündüklerini söyledi. 

Genel olarak, ankete katılanların yüzde 36’sı önümüzdeki 12 ay için en büyük finansal önceliklerinin beklenmedik zorluklar için para biriktirmek olduğunu söylüyor, insanlar temkinli hissediyorlar.

Yeni fintech ve ödeme yöntemlerine yoğun ilgi 

Avrupalı Twitter kullanıcıları, yeni fintech ve yeni ödeme, tasarruf ve yatırım biçimlerine yoğun ilgi gösteriyor. Farklı kripto para birimleri ve cüzdanlar hakkında bilgi nispeten yüksek; yüzde 87’si Bitcoin hakkında bilgi sahibi, yüzde 38’i Dogecoin’den haberdar ve yüzde 41’i Ethereum’a aşina. Yaklaşık yüzde 40’ı eToro ve Coinbase gibi kripto cüzdanlarından haberdar olduklarını söylüyor. 

Kripto para birimine yatırım yapanların yüzde 72’si pandemi sırasında kripto paraya daha fazla yatırım yaptıklarını söylerken, şu anda yatırım yapmayanların çoğu kripto para birimlerine para yatırmaya daha açık. 

Genel olarak, Twitter nüfusu fintech’e güveniyor, yüzde 73’ü temassız ödeme kullanıyor ve yüzde 67’si geçtiğimiz ay PayPal kullanmış. Ankete katılan dört pazardaki Twitter kullanıcılarının da Apple Pay’i kullanma oranı genel olarak bu pazarlardaki kişilere göre yüzde 64 daha fazla. 

Benzer şekilde, bir fintech hesabı açma olasılıkları genel nüfustaki insanlardan belirgin şekilde daha yüksek ve yüzde 61’i açacağını söylüyor. Bu bankaları kullanmayanlar, müşteri hizmetleri ve faiz oranlarını gerekçe olarak göstererek, fintech bankalarının mesajlarını şekillendirmeleri için bir fırsat sundu.

Finans markaları tüketicinin ilgisini Twitter’da çekebilir

Twitter’daki zengin sohbet sayesinde, finans markalarının tüketicilerin ilgisini çekmesi için bolca fırsat var. 2020 ve 2021 yıllarında küçük işletmeler sokağa çıkma kısıtlamalarından etkilendiğinden, birçok marka #ShopLocal sohbetine katılmak ve kısa süre önce, küçük işletmeleri sergileyen ve halkı katılmaya teşvik eden yıllık #ShopSmall kampanyasını başlatan American Express UK’deki (@AmexUK) KOBİ’ler etrafında toplanmak için Twitter’ı kullandı. 

Lloyds Bank Business (@LloydsBankBiz), geçen yılın zorluklarını aşmaya çalışan girişimcilere ve işletme sahiplerini daha yakından inceliyor. #LockdownLearnings kampanyasıyla marka, işletme sahiplerinin dayanıklılığına odaklandı ve Birleşik Krallık’taki iş dünyasının etkili isimlerinden fikir liderliği sağladı. Bitcoin’den Dogecoin’e ve aradaki her şeye, Twitter’da kripto sohbetinin çoğaldığını gördük. İnanılmaz derecede hızlı hareket eden bir alan, bu nedenle kripto alanında çalışan markaların en son gelişmelerden haberdar olmaları önemli. Etoro (@Etoro) bu sohbetten yararlanıyor ve ilgi çekici, güncel Tweetler aracılığıyla uygulama yüklemelerini artırıyor. 

Finansın kendinden bahsetmenin yanı sıra, markaların kendilerini Twitter’daki daha geniş sohbete bağlamaları ve marka değerlerini paylaşmaları için başka birçok fırsat var. Mastercard (@MastercardDE), kartlarında #TrueName özelliğini tanıtmak için cinsiyet çeşitliliği ve kapsayıcı dil hakkında bir sohbet başlattı. Fintech, yatırım ve kriptodan etkilenen böylesine aktif bir toplulukla, Twitter’ın finans ve yatırım markalarının potansiyel müşterilerle bağlantı kurması için doğru yer olduğu ortada.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir