Türkiye’deki kripto para borsaları neler?

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de kripto varlıklara olan ilgi artarak devam ediyor. Kripto paralara yatırım yapmak isteyen yatırımcı sayısında da düzenli bir artış söz konusu. Peki Türkiye’deki yatırımcıların kripto para alım satımında tercih edebileceği kripto para borsaları hangileri? Türkiye’de kaç tane kripto para borsası bulunuyor.

Türkiye’de en popüler kripto para borsaları arasında yerli platformlar olarak Paribu ve BtcTürk ön plana çıkıyor. Bu iki yerli şirketin günlük işlem hacimleri bile milyar dolarla ifade ediliyor. Bu iki platforma ek olarak Binance, Huobi gibi Uzakdoğu menşeli yabancı kripto para borsaları da kripto varlık yatırımcılarına hizmet veriyor.

Son tahminlere göre Türkiye’de kripto para alım satımı yapılabilecek 40’tan fazla borsa bulunuyor.

Türk kripro para borsaları hangileri?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Türkiye’de yerli kripto para borsaları arasında Paribu ve BtcTürk listenin en üst sıralarında yer alıyor. Bu iki platforma ek olarak Icrypex, Bitci, Bitexen, Bitlo, Narkasa gibi yerli borsalar da yatırımcılara hizmet veriyor. Kripto para borsalarına her geçen gün yenileri eklenmeye devam ediyor. Her biri güven iddiasında bulunsa da son yaşanan Thodex ve benzeri birkaç borsada yaşanan gelişmelerden sonra kripto para borsaları konusunda yatırımcılar tercihlerini fazlasıyla gözden geçiriyor. Ancak kripto paraların artık finansal hayatımızın bir parçası olduğu gerçeğinden hareketle her birinin risklerine rağmen yatırımcılara kripto para dünyasında hizmet ettiği gözardı edilemez.

Türkiye’deki yabancı kripto para borsaları hangileri?

Türkiye’de kripto para yatırımcılarına hizmet eden yabancı platformlar arasında dünya çapında en güçlü borsa konumundaki Binance geliyor. Binance’in yanı sıra Huobi, Coinbase, Kraken, Poloniex, HitBC gibi dünya devleri de Türkiye’de faaliyetlerini sürdürüyor.

Türkiye’de kripto para yatırımcı sayısı ne kadar?

Kripto varlıkların kendine özgü yapısı gereği gerçek işlem hacimleri ve yatırımcı sayısına ilişkin net rakamlar vermek güç. Ancak, kripto para borsalarının açıkladığı verilere göre Türkiye’deki kripto para yatırımcı sayısının 5 milyonun üzerinde olduğu tahmin ediliyor. İşlem hacimlerinin ise günlük olarak milyar dolarları çoktan aştığı biliniyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir