Re-Pie’den fintech girişimi Colendi’ye 12 milyon dolar yatırım

Yatırım fonu yöneti şirketi Re-Pie, fintech sektöründe önemli bir yatırıma imza attı. Re-Pie, Getir’den sonra portföyündeki ikinci unicorn olma potansiyeli taşıyan yeni nesil fintech girişimi Colendi’ye 12 milyon dolar yatırım yaptığını açıkladı.

Yatırım ‘Colendi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’ üzerinden hayata geçirildi. Re-Pie, Getir’den kısmi çıkışını yaparak yatırımcılarına 275 milyon TL temettü dağıtmıştı.

“Fintech alanın ilk unicorn olacağına inanıyoruz”

Re-Pie Portföy Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mehmet Ali Ergin, “Girişimcisinden iş planına, yetkin ekibinden büyüme potansiyeline kadar her şeyiyle güvendiğimiz bir şirkete yatırım yaptık, Türkiye’den fintech alanında unicorn çıkmadı, Colendi’nin ilk olacağına inanıyoruz” dedi

Colendi Yönetim Kurulu Başkanı Ian Hannam da 30 milyon dolarlık Seri A yatırımı ile Colendi’nin yurtdışına açılarak mevcut finans ve platform partneri portföyünü geliştirerek global pazarda daha güçlü olacağını belirtti.

30 milyon dolarlık yatırım turu tamamlandı

2017 yılında, dijital kimlik, kredi skorlama ve bunların entegre çalışacağı bir dijital platform oluşturmak amacıyla yola çıkan Colendi, Re-Pie’ın liderliği üstlendiği 30 milyon dolarlık Seri A turunda, yabancı yatırımcılardan 18 milyon dolar ve Re-Pie Colendi GSYF’den ise 12 milyon dolar yatırım aldı.

Birçok bireysel emeklilik fonu ve 100 yakın bireysel yatırımcının katıldığı fon, Re-Pie’ın sektöre kazandırdığı ‘tek şirket/tek fon’ yapısında tasarlandı. Yatırım, Colendi A.Ş’nin yüzde 100’üne sahip İngiltere’de bulunan Colendi Holdings Limited şirketi üzerinden gerçekleştirildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir