Powell’dan kripto para açıklaması: Yasak söz konusu değil

Çin’de hükümetin kripto paralara karşı sergilediği agresif tutumun ardından ABD’nin tutumu çok daha yakından takip ediliyor. Bu hususta kripto varlık yatırımcılarının rahatlatan açıklama Fed Başkanı Jerome Powell’dan geldi. Powell, Fed’in kripto paraları yasaklama niyetinin olmadığını, ancak stabilkoinlerin daha fazla gözetim, denetime ihtiyacı olduğunu söyledi.

Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde konuşan Powell, kriptopara taraftarlığı ile bilinen Temsilciler Meclisi Ted Budd’un Temmuz ayında yaptığı ve ABD merkez bankası dijital parasının özel sektör kripto paralarına ve stabilkoinlerde ihtiyacı azaltacağı söylerine açıklık getirmesi talebine yanıt verdi.

Budd’un, kriptoparaların kullanımını yasaklama veya sınırlama niyetleri olup olmadığı sorusuna, “Hayır, onları yasaklama niyetim yok” yanıtını veren Powell, stabilkoinleri ise para piyasası ve banka mevduatları ile karşılaştırdı ve “Stabilkonunler düzenleyi çerçevenin dışında kalmış durumdalar ve bunların denetlenmeleri, düzenlenmeleri uygun olur” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir