Orchid Coin nedir? OXT Coin 10 doları aşacak mı?

Orchid Coin, Aralık 2019’da piyasaya sürülen ve VPN hizmeti veren bir ağ olarak faaliyet gösteriyor. Orchid Labs bünyesinde 2017’de hayata başlayan projenin OXT sembolüyle işlem gören kripto parasıdır.

Arkasında kripto ve finans alanında önemli isimlerin yer aldığı proje, sanal dünyada gizliliği merkezine alarak sınırlamaları aşma üzerine inşa edildi.

Proje, Ethereum ERC-20 altyapısında çalışırken, gizliliğin öne çıktığı son zamanlarda ilgiyi üzerine çekti. Bugüne kadar yalnızca bir kez 1 doları aşan kripto paranın Web 3.0 ile daha da fiyatlanabileceği ve 10 doları geçebileceği iddia ediliyor.

Orchid Coin ne vaat ediyor?

Orchid, kullanıcılara güvenli ve gizlilik üzerine kurulmuş bir internet deneyimi vaat ediyor.

Kullanıcılar, kripto para birimi tabanlı nanoödemeleri kullanarak, merkezi bir sunucuya ve belirli bir ülkenin altyapısıyla ilişkili risklere dayanmayan anonim VPN kullanımı gerçekleştirebiliyor.

Projenin kurucuları diğer VPN’lere göre sunucularının daha risksiz ve özgür internet kullanımı sunduğunu iddia ediyor.

OXT, dünyadaki ilk ‘teşvikli gizlilik ağı’ niteliğine de sahip. Projenin amacı, herhangi bir katılımcının bant genişliği satın almasına izin vermek olarak özetlenebilir.

Kripto paranın ödemeleri, zincir dışında gerçekleştiği için Ethereum ağında yaşanan yoğunluklardan ve yüksek ücretlerden etkilenmez.

Orchid kullanımında ise aylık ve yıllık ödemeler yapılmazken, sadece sisteme bağlandığında ödeme yapılıyor. Yani kullanım başına ödeme gerçekleştiriliyor.

Rakamlarla Orchid: En yüksek ne kadarı gördü yükseldi? Arzı ne kadar?

2 Kasım itibarıyla Orchid, 0.661 dolardan işlem görüyor.

24 saatlik işlem hacmi 630 milyon doların üzerinde ve pazar hakimiyeti yüzde 0,02 olarak seyrediyor.

Kripto sıralamasında da 155’inci sırada yer alıyor.

Kripto paranın toplam piyasa değeri 455 milyon dolara yakınken, piyasadaki arzı 690,6 milyon dolar civarında.

OXT, 5 Nisan 2021’de bugüne kadar gördüğü en yüksek rakam olan 1,02 dolara kadar yükseldi. En düşük rakamını ise 0,1059 dolar ile 13 Mart 2020’de gördü.

OKT’nin toplam arzının yüzde 51,13’ü ağ teşvikleri (Orkide Hazinesi’nde tutulmaktadır) ve diğer amaçlar için ayrıldığı belirtiliyor.

Yaklaşık yüzde 24’ü yatırımcılara dağıtılırken, kalan jetonlar kurucular arasında paylaştırılmış görülüyor.

Öte yandan OXT madenciliği de yapılabiliyor.

orchid

Projenin arkasında şaşırtan isimler: OXT’nin kurucuları kim?

Orchid; Dr. Steven Waterhouse, Jay Freeman, Brian J. Fox ve Gustav Simonsson tarafından kuruldu. Projenin arkasındaki isimlerin blockchain ve finans dünyasında ciddi deneyimleri bulunuyor.

Projenin CEO’su Waterhouse, risk sermayesi şirketi Pantera Capital’in kurucuları arasında yer alıyor.

Jay Freeman, ‘Cydia’ olarak bilinen uygulamanın yaratıcısıdır. Cydia, jailbroken olmuş iPhone’ler, iPad’ler ve iPod’larda yazılım paketleri yüklemesini sağlayan bir mobil uygulamadır.

Brian Fox da 1990’lı yıllarda bankacılık devi Wells Fargo için çalışan bir isimdir. Fox, Wells Fargo’nun interaktif çevrimiçi bankacılık sisteminin kurucuları arasında yer alıyor.

Simonsson ise olan Ethereum ağının temel güvenlik geliştiricilerinden biridir.

Alım-satımı nasıl yapılıyor? Nerelerden alınabilir?

Orchid, büyük-küçük birçok kripto para borsasında işlem görüyor. Kripto paranın alım satımını Binance, Coinbase, Huobi gibi dev borsalardan yapılıyor.

Türkiye’de ise Paribu ve yabancı borsaların Türkiye uygulamaları üzerinden alım gerçekleştiriliyor.

XEC Coin nedir? XEC Coin hangi seviyelere dikkat edilmeli?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir