Nesne izleme teknolojisi, kayıp ve kazanların önüne geçiyor

IoT çözümleri sağlayıcılarından Dahua Technology, gelişmiş nesne tanıma teknolojisi sayesinde insanların unuttukları eşyaları bulmayı kolaylaştırıyor. Ayıca, istasyon ve havaalanı gibi tesislerde sahipsiz bırakılan eşyaları tespit ederek 7/24 üstün güvenlik sağlıyor.

6 farklı nesneyi tespit edebiliyor

Derin öğrenme algoritmalarından güç alan WizMind 5 serisi gibi Dahua ürünleri valiz, sırt çantası, kutu, alışveriş çantası, bisiklet ve motosiklet gibi 6 farklı nesneyi büyük bir doğrulukla tespit edebiliyor. Sistem görüntülenen alanla ilgili 4 kural belirlenmesine izin veriyor ve yüzde 95 doğruluk oranıyla saniyede 100 nesneyi tespit edebiliyor.

Üstelik kullanıcılar hangi nesnelerin izleneceğini değiştirerek cüzdan, cep telefonu, baret gibi nesnelerin takip edilmesini sağlayabiliyorlar. Böylelikle, örneğin bir inşaat alanında baret takmayan çalışanlar tespit edilerek gerekli iş güvenliği önlemleri alınabiliyor.

Kayıp veya sahipsiz eşya takibi

Dahua’nın nesne takip teknolojisi belli durumlarda güvenlik personeline uyarı iletilmesini de destekliyor. Bu sayede, örneğin havalimanı gibi insan trafiğinin yoğun olduğu tesislerde bir yolcunun valizini unutması durumunda sistem yetkililere uyarı vererek unutulan valizin alınıp sahibine ulaştırılmasına yardımcı olabiliyor.

Benzer şekilde sistem, belirli bir alandaki bir nesnenin alanın dışına çıkarılması durumunda da uyarı verecek şekilde ayarlanabiliyor.

Çok boyutlu güvenlik

Güvenlik sistemleri denince akla genellikle kötü niyetli kişilerin veya suçların tespit edilmesi gelse da Dahua’nın çözümleri çok boyutlu bir güvenlik sunuyor. Bu bağlamda, nesne tespit teknolojisi yangın çıkışı gibi daima açık ve engelsiz olması gereken alanların boş kalmasını sağlıyor.

Nesne tanıma teknolojisi boş bırakılması gereken alan içerisinde kutu veya bisiklet gibi bir nesne tespit ettiğinde ilgili görevlilere uyarı vererek alanın 7/24 açık kalmasını garantiliyor. Bu da olası bir acil durumda kazaların önlenmesine ve daha güvenli tahliye gerçekleştirilmesine yardım ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir