Chainlink, Off-Chain raporlama (OCR) lansmanı ile büyük ölçeklenebilirlik yükseltmesi gerçekleştiriyor)

Önde gelen bir blockchain oracle platformu olan Chainlink ekibi, bugün bir yıldan fazla bir süredir geliştirme ve çok sayıda güvenlik denetiminden sonra, Chainlink Off-Chain Reporting (OCR) resmi olarak mainnet’te başlatıldığını açıkladı. Bu, chainlink’in merkezi olmayan oracle ağlarının ölçeklenebilirliğinde önemli bir kilometre taşını işaret ediyor.

OCR, Chainlink oracles genelinde verilerin nasıl hesaplandığının verimliliğini önemli ölçüde artırır, işletme maliyetlerini %90’a kadar azaltır ve Chainlink ağının hem Defı pazarlarında hem de diğer çeşitli endüstrilerde evrensel olarak bağlı akıllı sözleşmelerin gelişimini hızlandırmasını sağlar.

Defı ve kullanıcıları için en acil fayda, akıllı sözleşme uygulamalarına sunulabilecek gerçek dünya veri miktarında 10 kat artış olacaktır.

Zincir içi verideki bu büyük artış, akıllı sözleşme geliştiricileri daha geniş bir finansal ürün ve pazar yelpazesi için yeni mevcut veri kümelerini kullandığından, Defı, merkezi olmayan sigorta, blockchain tabanlı oyun ve diğer birçok sektörde daha fazla yenilik sağlayacaktır.

 

“Chainlink ağı, fiyat Beslemelerinin sürekli olarak piyasaya sürülmesi, Rezerv kanıtı, doğrulanabilir rastgelelik (VRF) ve daha fazlası ile zincir üzerinde sağladığı veri miktarını hızla artırırken, OCR’NİN ölçeklenebilirlik iyileştirmeleri bu eğilimi büyük ölçüde hızlandıracaktır. OCR ile, akıllı sözleşme geliştiricileri, daha çeşitli varlıklar, gerçek dünya olayları ve blok zincirlerinde dış verilere daha fazla erişime sahip olacak ve yeni endüstrilere ve benzersiz kullanım durumlarına hizmet etmelerini sağlayacaktır.”

OCR’NİN ek Faydaları
OCR, Chainlink düğümleri tarafından çalıştırılan Chainlink çekirdek istemcisinin üçüncü ve en son sürümüdür. Bu nedenle, üretimde çalışan tüm Chainlink düğümleri artık OCR ve FluxMonitor istemcilerini paralel olarak çalıştıracak ve artıklık yoluyla hem ölçeklenebilirlik hem de güvenlik üretecektir.

Çoklu istemci çeşitliliği, herhangi bir potansiyel black swan olayı durumunda otomatik yük devretme koruması sağlar ve Chainlink ağının hiper güvenilirliğini her zaman daha da artırır.

OCR, yeni oracle ağlarının piyasaya sürülmesiyle zincir üzerinde daha fazla veri sağlamanın yanı sıra, Chainlink ağına birçok önemli iyileştirme getiriyor:

Oracle ağlarının Ademi merkeziyetçiliği arttı-Chainlink kullanıcıları için ek doğruluk, kullanılabilirlik ve ‘kurcalamaya karşı koruma’ oluşturmak için.
Daha yüksek frekanslı zincir içi oracle güncellemeleri-küçük fiyat hareketlerine daha duyarlı olabilecek akıllı sözleşme uygulamalarına daha hassas ve güncel veriler sağlamak için.
Daha fazla oracle hizmetlere katılım dağıtmak için yeni düğümler maliyet-etkili onboarding – tarafındaki zincir bağlantı Ağ üzerinde çalışacak.
Zincir ağ tıkanıklığını azaltın-chainlink oracle networks’ün ethereum gibi yüksek talep gören blockchain ağlarına yerleştirilmesinin yükünü azaltın.
Oracle ağ gecikmesinin azaltılması-blockchain ağ tıkanıklığı ve aşırı piyasa oynaklığı sırasında bile akıllı sözleşmelere verilerin hızlı bir şekilde sağlanmasını sağlamak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*