Latin Amerika’nın en büyük bankası kripto platformu kuruyor

Brezilya’nın önde gelen yatırım bankası BTG Pactual, müşterilerin kripto para birimlerine doğrudan yatırım yapmalarını sağlayan yeni bir platform başlattığını duyurdu.

Mynt ismine sahip platformda ilk etapta yalnızca Bitcoin ve Ethereum satın alımı gerçekleştirilecek.

Bu yılın son çeyreğinde faaliyete geçecek olan platforma, ilerleyen dönemlerde diğer kripto varlıklar da eklenecek.

Bankanın CEO’su Roberto Sallouti, Mynt’in yaratılmasını kripto ticareti yapmak isteyen müşterilerden gelen talebe yanıt olarak nitelendirdi. Sallouti, “Yeni bir varlık sınıfı olarak, müşterilerimizi bu varlıklar ve teknoloji hakkında eğitecek ve bilgilendirecek içeriğe de sahip olacağız.” dedi.

BTG Pactual’ın Dijital Varlıklar Başkanı Andre Porthilo da “İlk dönemde, piyasanın iki ana varlığına sahip olacağız, ancak zamanla ticaret için diğer kriptoları da dahil edeceğiz. Blockchain tabanlı varlıklara sahip eksiksiz bir platforma sahip olacağız.” ifadelerini kullandı.

Porthilo, bankanın statüsünün ülkenin gelişen kripto sektörüne güvenilirlik kazandıracağını da sözlerine ekledi.

Brezilya’nın ilk bankası oldu

Mynt’in tanıtımı ile BTC Pactual, müşterilerinin kripto varlık piyasalarına ‘doğrudan katılımına’ izin veren ilk büyük Brezilya finans kuruluşu oldu.

BTG Pactual, daha önce de kripto piyasasına yönelik girişimleri bulunmuştu. Banka, 2019 yılında gayrimenkul varlıkları ile desteklenecek güvenlik tokeni ReitBZ’yi piyasaya sürmüştü.

Mynt, BTG Pactual’ın kripto sektörüne ilk adımı değil ve banka, dijital varlıkları inceleyerek birkaç yıl geçirdikten sonra 2019’da emlak destekli güvenlik belirteci ReitBZ’yi piyasaya sürdü .

BTG Pactual, nisan ayında da Brezilya bir yatırım bankası tarafından başlatılan ilk Bitcoin fonu olan “Bitcoin 20 Çoklu Pazar Yatırım Fonu’nu başlatmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir