La Liga, NFT fantezi futbolcu kartları çıkarıyor

İspanyol futbolu, dijital dünyadaki yerini güçlendirmek için bir adım daha atıyor. La Liga yönetimi, blockchain dünyasının yükselen değeri NFT yatırımı yapıyor. La Liga, ligde forma giyen tüm futbolcular için NFT fantezi futbol kartları çıkarmak için Fransa merkezli start-up Sorare ile uzun vadeli işbirliği anlaşması imzaladı.

Sorare, La Liga ile Atletico Madrid’den Antoine Griezmann, Real Madrid’den Vinícius Júnior ve FC Barcelona’dan Pedri gibi en iyi oyuncuların platformuna ekleneceği uzun vadeli, özel bir lisans anlaşması üzerinde çalıştığını da duyurdu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Galatasaray’dan NFT pazarında Türkiye’de bir ilk

Kullanıcılar, fantezi takım kurup yönetebilecek

Sorare, kullanıcıların dijital oyuncu futbol kartlarını alıp satmalarına ve fantezi futbol turnuvalarında oyuncular, takımlar kurup yönetmelerine imkan verecek. Sorare CEO’su ve kurucusu Nicolas Julia yaptığı açıklamada, “Bugün bizim için büyük bir kilometre taşı, çünkü platformumuza dünyanın en büyük 5 ligi katılıyor” diye konuştu.

Varılan anlaşmaya göre La Liga, Sorare’nin NFT fantezi futbol kartı satışından lisans ücreti alacak.

Spor dünyasında NFT çılgınlığı hızla yayılıyor

La Liga, kripto dünyasına atlayan birçok spor organizasyonları arasında yer alıyor. NBA, son olarak blok zinciri girişimi Dapper Labs tarafından geliştirilen NBA Top Shot adlı bir koleksiyon üzerinde çalışıyor.

Türkiye’den Galatasaray, ekim ayında arz edeceği NFT koleksiyonu ile Türkiye’de bu alanda çalışan ilk kulüp olacak. Futbol dünyasında, Manchester City iki NFT koleksiyonu duyurmuştu.

Sorare hakkında bilmeniz gerekenler

Sorara, 2018 yılında kurulan bir fintech girişimidir. Şirketin yakın bir gelecek en az 3,8 milyar dolarlık bir değerleme üzerinden 530 milyon dolarlık bir yatırım turuna hazırlandığı biliniyor. NFT teknolojileri üzerine yoğunlaşan Sorare, 2021’in başından bu yana platformları üzerinden 200 milyon dolardan fazla satış gerçekleştirdi. Sorare’nin halihazırda 500 binden fazla kayıtlı kullanıcısı olduğu düşünülüyor.

Sorare, 2022’nin sonuna kadar dünyanın en iyi 20 futbol liginin her birine imza atmayı planlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir