Kripto para caiz mi, haram mı, helal mi? Kripto para dini hükmü nedir, dinen caiz mi?

Kripto para alım satım işlemleri gerçekleştirmek isteyen kişiler dinen caiz olup olmadığını araştırmaya devam ediyor. Diyanet kripto para konusunda kesin hüküm bildirmemekle birlikte genel yorumalar yapıyor. Peki, kripto para caiz mi, helal mi, haram mı? İşte tüm bu soruların yanıtı ve kripto paranın dini hükmü…

Dünya üzerinde yeni yatırım araçlarının çıkması ve paranın metal ya da kağıt bir parça olmaktan uzaklaşarak dijital boyuta geçmesiyle birlikte dini olarak konuya bakış açıları da oluştu. Kimileri kripto paraların arkasında bir ülke bulunmaması nedeniyle konuya uzak dursa da kimileri dolar ve euro gibi yabancı para birimlerinden bir farkı bulunmaması nedeniyle dini olarak bir kısıtlayıcılığın bulunmadığının altını çiziyor. İşte halihazırda araştırmaların sürdüğü kripto para dini bakış açısının detayları…

Kripto para haram mı, helal mi?

Kripto para aynı şekilde yabancı para birimleri gibi bir para birimi. Ancak yabancı paralardan tek farkı dijital olması ve bir ülkeye ait olmaması. Bu nedenle dolar, euro ve döviz gibi yabancı para birimlerinde uygulanan dini hüküm neyse kripto para konusunda uygulanan hükmün de aynı olması gerekir. Dolayısıyla tümüyle “kripto para haram” hükmünde bulunmak oldukça yanlış bir çıkarım olur. Ancak Diyanet bu konuda araştırmalar devam ettiği için direkt olarak “kripto para helal” hükmü vermekten de şimdilik kaçınıyor.

Kripto para dini hükmü nedir, dinen caiz mi?

Kripto paralar dijital para birimleri olarak kabul ediliyor. Herhangi bir ülkeye ait olmaması nedeniyle sahiplik konusunda bir bağlayıcılıkları da bulunmuyor. Diyanet dönem dönem yaptığı açıklamalarda araştırmaların sürdüğünü öncelikle kripto paranın bir mal mı yoksa getiri sağlayan bir araç mı olduğunun tespit edilmesinin önemli olduğunu belirtiyor.

Ancak kripto paralarda direkt olarak faiz getirisi bulunmuyor. Bu nedenle bir para birimi olarak ele alınması daha doğal kabul edilir. Faiz dinen haram kabul edilirken kripto paralarda faiz getirisi bulunmuyor. Fakat aldığınız kripto para aynı şekilde dolar ve euro gibi dövizlerde olduğu gibi değer kazanabilir veya değer kaybedebilir.

Aynı şekilde dijital bankacılık üzerinden nasıl altın alınabiliyorsa, o altın bir mal olarak kabul edilip haramlık bir durum oluşturmuyorsa, kripto paraların da bir mal olarak kabul edilmesi durumunda harama kaçan bir tarafının yer almaması gerekiyor.