Kripto para balina ne demek? Kripto para balinaları kimler, hareketleri neler?

Kripto para piyasalarında küçük yatırımcıların en büyük korkulu rüyası şüphesiz balinalar oluyor. Özellikle kaldıraçlı işlem yapan kişiler balina hareketine denk gelirse büyük oranda zarar edebiliyor ya da uzun sürede elde ettiği karı bir gecede kaybedebiliyorlar. Peki, kripto para balina ne demek, hareketleri neler? Kripto para balinaları kimler ve piyasayı nasıl yönlendiriyorlar?

Kripto paralarda özellikle Bitcoin üzerinden yapılan büyük balina hareketleri tüm kripto para dünyasını derinden etkileniyor. Çünkü BTC üzerinden yapılan işlemler altcoinlerde de tedirginliğe neden oluyor. Hem short hem de long pozisyonlarda olanlar balina hareketleri sonrasında atacakları adım konusunda kararsız kalıyorlar. Peki, tam olarak bu balina hareketleri neler?

Kripto para balina nedir, ne demek?

Kripto para piyasalarında devasa tutarları elinde bulunduran kişiler balina olarak adlandırılıyorlar. Denizlerde büyük balık olan balinaların küçük balıkları yutması gibi kripto para piyasalarında balinalar da küçük yatırımcıları piyasadan silebiliyorlar. Balina hareketleri nedeniyle küçük yatırımcılar ve kaldıraçlı işlem yapanlar uzun sürede kazandıkları karı saatler içerisinde kaybedebiliyor ya da yeni yatırım yaptıysa komple zarara uğrayabiliyor.

Balinalar yüksek miktarda BTC ve alt türevlerini elinde bulunduran kişiler olarak adlandırılabilir. Bu kişiler elinde bulundurduğu miktara göre tek başlarına ya da grup halinde piyasayı manipüle edebilirler. Örnek olarak maksimum seviyede satış emiri veren balinalar piyasada korku alanı yaratarak o ürünün düşmesini sağlıyorlar. Ardından dip seviyeye indiğindeyse yeniden alım gerçekleştiriyorlar. En nihayetinde zirveden satıp dipten aldıkları için inanılmaz karlar elde edebiliyorlar.

Kripto para balinaları kimler, hareketleri neler?

Balinalar tek başına hareket edebildikleri gibi bazen küçük küçük grupların bir araya gelmesiyle birlikte de oluşabiliyorlar. Örnek olarak bin kişilik bir yatırımcı grubu bir araya gelerek balina hareketi etkisi yaratabiliyorlar. Kural olarak bunun önünde bir engel bulunmadığı için bu grubun dışında kalan yatırımcılar hareketi takip edemediği takdirde zarara uğrayabiliyorlar. Burada küçük yatırımcıların zarardan saf dışı kalmasını önlemek amacıyla yapabileceği bir adım bulunuyor. Örnek olarak kripto para işlem piyasında otomatik al satı kullanarak kendilerine bir zirve ve dip pozisyonu belirleyebilirler. Otomatik emirle dip pozisyondayken satış emrinin veren yatırımcı bu sayede henüz genel dip seviyesini görmeden kendi minimumundan satışı sağlayabilir. Ancak burada hareketleri çok iyi takip etmek ve o dip seviyesini çok iyi belirlemek gerekiyor. Aksi takdirde yukarı yönlü geri dönüş olursa sattığınız dip seviyesi nedeniyle büyük zarara uğrayabilir sattığınız seviyenin üzerinden geri alabilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir