İşte NFT satışında 297 bin dolar kayba yol açan hata

“Bored Ape” isimli bir dijital sanat eseri, virgül hatası nedeniyle 297 bin dolarlık zarara yol açtı. Eser, 300 bin dolar yerine virgül yanlış yere konulduğu için 3 bin dolara satıldı. Kripto para dünyasında ‘şişman parmak’ olarak da adlandırılan hataların ise geri dönüşü maalesef olmuyor.

Satıcı, NFT’yi satışa çıkartırken klavyede tuşlama hatası yaparak 75 ethereum yerine 0.75 ethereum ile satışı başlattı ve bir bilgisayar robotunun gerçekleştirdiği tahmin edilen satın alma anlık olarak gerçekleşerek normalde 300 bin dolara planlanan satış 3 bin dolara tamamlandı. Eseri satın alan ise aynı ürünü 250 bin dolardan yeniden satışa çıkarttı.

Satıcı, hatayı onay tuşuna basarken fark ettiğini ancak işlemi geri döndüremeden önce satın almanın tamamlandığını belirtti. Satın alma işleminin bir bot tarafından gerçekleştirildiği tahmin ediliyor. Alıcının işlemi bir an önce sonlandırabilmek için 34 bin dolarlık işlem ücreti ödediği belirtildi.

Hatayı yapan maxnaut olayın konsantrasyon kaybı nedeniyle yaşandığını söyledi. Bir haber platformuna konuşan maxnaut, “Neredeyse her gün birçok ürün alıp satıyorum. Dikkatli davranmadım, hatamı farkettiğimde iptal tuşuna bakmak istedim ama geç kalmıştım. Bu hata bana 250 bin dolara mal oldu” dedi.

2021 Nisan’da başlayan “Bored Ape” projesi bilgisayar kodlarıyla oluşturulan sanat eserlerini kapsıyor. İlk dönemde 0.08 ethereum yani yaklaşık 300 dolara satılan eserler, bugün ise 50 ethereum yani 200 bin dolar ve üzerine satılıyor.

Şişman parmak hatası nedir?

Geleneksel finans dünyasında bu hatalara şişman parmak adı veriliyor. Bazen bu hatalardan dönüş mümkün ama kripto dünyasında buna imkan yok.

2014 yılında Tokyo borsasında yaşanan şişman parmak hatası aralarında Toyota’nın da olduğu şirketler çökme tehlikesi yaşamıştı. 617 milyar dolarlık bu hata son anda önlenmişti.

NFT’ler, dijital sanat ve koleksiyon öğeleri satın almanın ve satmanın bir yolu olarak son dönemde ciddi bir popülerlik kazandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir