Genom verisi girişimi Lifebit, 60 milyon dolar yatırım aldı

Sağlık ile teknolojiyi buluşturan girişimlere olan ilgi COVID-19 ile birlikte arttı. Bu ilginin COVID-19 sonrasında da yükselerek devam edeceği belli oluyor.

Londra merkezli genom verisi saklama ve analiz etme girişimi Lifebit, 60 milyon dolar yatırım aldı.

Yatırım turunu Tiger Global Management’ın yönettiği belirtilirken, şirket aldığı yatırımı yurtdışına açılmak için kullanacak.

Şirketin CEO’su Dr. Maria Chatzou Dunford, hayat kurtarmak için kullanılabilecek tüm biyomedikal verilerin kullanılması gerektiğine inandığını belirterek, “Yatırımcılarımızın misyonumuzu ve dönüştürücü teknolojimizi desteklemek için ne kadar heyecanlı olduklarını görmek harika.” ifadelerini kullandı.

Lifebit, biyomedikal verilere nasıl erişileceği ve analiz edileceği konusu üzerinde çalışmalar yapıyor. Şirketin yatırımcılar arasında Beacon, Pentech, Techstars gibi kuruluşlar yer alıyor.

Genom nedir?

Genom, bir canlının gen ve kromozomlarındaki “genetik materyale” verilen addır. Canlıların en temel birimi olan hücrede fizikokimyasal özelliklerin ortaya çıkarılmasında kullanılan genetik talimatların hepsine de genom denilebilir. Her canlının hücrelerinin içine yerleştirilmiş genetik program, o canlının “genom”unu oluşturur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir