Hindistan Merkez Bankası Dijital Rupi Projesini Ciddiye Alıyor

Hindistan, dijital paraların arkasını, kripto sahiplerine varlıklarını tasfiye etmek için bir geçiş dönemi olarak görme çabalarını yeniledi.

Hint makamları, kendi yetki alanlarında özel kripto para birimlerinin kullanımını yasaklamaya eğilimli görünse de, hükümetin aynı zamanda bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC), bir dijital rupi, eski yerine çıkarmak için arıyor gibi görünüyor. Bloomberg’den bir rapor, ülkenin apex bankasının şefi Shaktikanta Das’ın Hindistan Merkez Bankası’nın dijital bir rupi geliştirmeye kararlı olduğunu söyledi. Bankanın şefine göre, Asya’daki üçüncü en büyük ekonomi çok “oyunda” iken, ülkenin dijital Yen projesini takip etmede Çinlileri taklit etmeye çalıştığını da sözlerine ekledi.

Hindistan, dijital rupi projesinin lansmanı için henüz resmi bir tarih yayınlamamasına rağmen, das, CBDC projesinin Merkez Bankasının odak noktası olduğunu yineledi. RBI üst düzey yöneticisi ayrıca, ülkenin şu anda projeyi başarılı kılmak için gerekli teknolojik ve prosedürel protokolleri uygulamaya koymak için çalıştığını da sözlerine ekledi.

Das ayrıca, finansal düzenleyicinin hükümete özel kripto varlıklarının kullanımıyla ilgili “büyük endişeleri” hakkında da bilgi verdiğini belirtti. Das’a göre, bu sanal para birimleri Hint ekonomisinin finansal istikrarı için büyük bir risk oluşturuyor.

Asya ülkesindeki yetkililer, kripto para birimlerine karşı olumsuz bir duruş geçmişine sahiptir. Sanal varlıklar üzerindeki bu önerilen battaniye yasağından önce, Hindistan daha önce iki yıldan fazla bir süredir Bitcoin ve diğerlerinin kullanımını yasaklamıştı, ancak yasak ülkenin Yüksek Mahkemesi tarafından kaldırıldı.

Ülke, dijital paraların arkasını, kripto sahiplerine varlıklarını tasfiye etmek için bir geçiş dönemi olarak görme çabalarını yeniledi. Özellikle, popüler Hintli milyarder yatırımcı Rakesh Jhunjhunwala, popüler olarak “Hint Warren Buffett” olarak adlandırılan hükümetin kararını destekliyor, hükümeti bir kripto yasağı çıkarmaya çağırdı ve bunun yerine dijital rupi üzerinde çalışmasını tavsiye etti.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*