Fintech Effect Raporu: Fintech’lere güven ve ilgi artıyor

Fintech Dünyası – ANALİZ

Silikon Vadisi çıkışlı küresel fintech şirketi Plaid tarafından hazırlanan Fintech Effect raporunun ikincisi geçtiğimiz günlerde yayımlandı. Raporda finansal teknolojilerin yaygınlaşmasıyla birlikte artan ilgi ve güven duygusu gözler önüne serilirken çok önemli ayrıntılar dikkat çekiyor.

Fintech kullanımı tüm demografik segmentlerde günlük bir alışkanlık haline geldi ve hayatın neredeyse her alanına entegre oluyor. Tüketiciler kalıcı olarak dijitale geçiş yaparken ve fintech platformları daha fazla erişim ve kapsayıcılık buldukça, teknoloji şirketleri ve geleneksel bankalar arasındaki güven boşluğu genç yetişkinler arasında tamamen ortadan kalktı.

Fintech platformlarını kullanım oranında net artış

ABD’de yaklaşık 2.000 katılımcıyla Plaid ve The Harris Poll tarafından yapılan anketin sonuçlarına göre, 2020 ve 2021 yılları arasında fintech uygulamalarını kullanan ABD’li tüketicilerin oranı yüzde 58’den yüzde 88’e yükseldi. Bu artış oranı bile fintech konusunun artık sadece para ve bankacılıkla ilgili olmadığı hızla hayatın her yönünün bir parçası haline geldiğini açıklamak için yeterli. Neresinden bakılırsa bakılsın her 100 tüketiciden 88’inin deneyimlediği bir hizmetten bahsediyoruz.

Güven duygusu artıyor

Araştırmanın en dikkat çekici bir başka sonucu da finansal teknolojilere duyulan güvenin bankalara daha da yaklaşması oldu. Tüketicilerin geleneksel finansal kurumlara geleneksel olmayan rakiplere kıyasla daha fazla güven duymasına rağmen aradaki fark hızla kapanıyor. Anket sonucuna genel nüfusun yüzde 77’sinin finansal bilgileriyle finansal kurumlara güvendiğini, buna kıyasla hem teknoloji şirketleri hem de perakendeciler için yüzde 69 ve fintech şirketleri için yüzde 63 olduğunu buldu.

Z kuşağı fintechlere bankalardan daha fazla güveniyor

Güven konusunda biraz daha detaylara inildiğinde 1980 ve 1990 dönemlerinde doğanların yani Y kuşağı tüketicileri artık geleneksel finans kurumlarında olduğu gibi banka dışı finansal sağlayıcılara da temelde eşit düzeyde güven duyuyor. Y kuşağının güven karnesi güven şöyle; Perakendeciler (yüzde 80), geleneksel finans kurumları (yüzde 79), fintech’ler (yüzde 75). Z Kuşağında ise fintechler güven bakımından bankaların da önüne geçiyor ve yüzde 66’ya yüzde 63 gibi bir sonuç çıkıyor.

Dijital deneyimler tüketicileri finansal teknolojilere ısındırdı

Mobil uygulamalar ve ödemeler genişledikçe, fintech artık geleneksel bankacılık yeteneklerinin ötesine geçerek hayatın günlük alanlarına taşındı. Mobil sipariş, market teslimatı, araç çağırma ve P2P ödemeleri gibi şeyler, tüm tüketicileri dijital ve otomatik finansa alıştırdı. Plaid’in araştırmasına katılanların yaklaşık yüzde 70’i artık paralarını yönetmek için teknolojiyi kullanma hususunda alışkanlık edindiğini söylüyor.

Tüketicilerin 2020’de benimsedikleri, yaşama, çalışma, alışveriş yapma ve bankacılık yapma biçimlerini değiştiren yeni davranışların çoğu kalıcı hale geldi. Geçen yıl fintech kullanan ankete katılanların yüzde 80’inden fazlası, bu davranışları gelecekte de sürdüreceklerini söyledi. Birçoğu, fintech’in finansal refahlarını iyileştirebileceğini, onlara paraları hakkında daha iyi kararlar vermeleri için onlara güven, kontrol ve finansal alışkanlıklar kazandırabileceğini keşfetti.

Kullanıcıların yaklaşık yarısı fintech’in finansal anlayışları üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu söylerken, diğerleri finansal hedeflerine doğru ilerlemelerine veya finansal yönetimlerini iyileştirmelerine yardımcı olduğunu düşünüyor. Ankete katılanlar, bir bütçeye bağlı kalmak, daha fazla tasarruf etmek ve yatırım yapmak gibi zorlukların üstesinden gelmek için fintech’i kullandıklarını belirtiyor.

Fintech uygulamaları neden tercih ediliyor?

Peki tüketiciler fintech uygulamalarını en çok ne için kullanıyor? Bu sorunun yanıtlarını incelediğimizde zirvede bankacılık ve fatura ödeme işlemleri geliyor. Katılımcıların yüzde 67’si bankacılık işlemleri için bir fintech’leri kullanırken fintech’leri fatura ödemek için kullananların oranı da yüzde 67.

Fintech kullanımında diğer gerekçeler ve oranları ise şöyle;

Kredi skorlarına izlemek için – Yüzde 61
Vergi ödemeleri için – Yüzde 60
Tasarruf ve para biriktirmek için – Yüzde 57
Yatırım amacıyla – Yüzde 51

Kullanıcılar banka hesaplarını diğer uygulamalara bağlamayı çok sevdi

Tüketiciler dijital finans deneyimlerine daha fazla yöneldikçe, bağlantıya da daha fazla değer veriyorlar. Ankete katılanların yüzde 80’i, banka hesaplarını istedikleri uygulamalara bağlamanın önemli olduğunu ve yüzde 76’sı, bir banka seçerken bağlantı kurma yeteneğinin en önemli unsur olduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir