Evergrande krizinde yeni gelişme: 23 Eylül’de tahvil ödemesi yapacak

Uzunca bir süredir salgınla ilişkili gelişmelerin odağındaki piyasalar, pandemi başından bu yana ilk kez uzun soluklu bir başka krizin etkilerini yaşıyor. Piyasaların odağındaki gelişmelerin yaratıcısı ise Çinli emlak devi Evergrande’nin ülkesini ve dünyayı etkileyen nakit krizi. Nakit akışında büyük sıkışıklıklar yaşayan Evergrande, 2008 krizinde iflas eden ABD’li finans devi Lehman Brothers’n yaşadığı sorunlarla benzeştirilen Evergrande’nin bu krizi nasıl aşacağı ise belirsizliğini koruyor.

Tahvillerin kupon ödemesini gerçekleştirecek

Çin’in bir zamanlar en büyük ikinci gayrimenkul geliştirme şirketi olan Evergrande’nin muhtemel iflası ise şu anda başta Asya bölgesi olmak üzere küresel ekonomiyi tehdit eden bir tedirginliğe yol açtı. Evergrande krizine ilişkin bu sabah gelen son haber ise yaşanan zorlu süreci rağmen biraz umut oldu. Çinli gayrimenkul geliştirme şirketi Evergrande Group’un bağlı ortaklığı Hengda Real Estate Group, yurt içi tahvillerinin kupon ödemesini 23 Eylül’de gerçekleştireceğini duyurdu.

ABD’li haber ajansı Bloomberg International’ın haberine göre, Evergrande dün de en az 2 bankaya kredi faizi ödemelerini gerçekleştiremedi. Evergrande’nin bu haftaki faiz ödemelerini yapamayabileceği daha önce Çin Konut Bakanlığı tarafından açıklanmıştı.

Bankalar temerrüt bildiriminde bulunacak mı?

Konuya yakın kaynaklara dayandırılan habere göre ödemenin gerçekleşmemesini bekleyen bankaların henüz temerrüt açıklaması yapıp yapmayacakları ise netleşmedi. Evergrande’nin temerrüt ihtimali bu hafta küresel borsalarda yaşanan satışın nedenleri arasında sayılmıştı.

Yönetim Kurulu Başkanıı Yuan’dan çalışanlarına mektup

Yatırımcıların kaygılarını dindirmek isteyen Evergrande Yönetim Kurulu Başkanı Hui Ka Yuan şirket çalışanlarına gönderdiği bir mektupta, şirketin içinde bulunduğu “en kara andan çıkacağı” konusunda emin olduklarını ve gayrimenkul projelerini taahhüt edildiği gibi yerine getireceklerini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir