Evergrande krizinde son gelişmeler

Dünya piyasalarının yakından izlediği Çinli gayrimenkul devi Evergrande’nin yaşadığı nakit krizinde son 2 gündür olumlu gelişmeler yaşanıyor. Hafta başında bankalara ödemelerini yapamayan Evergrande’nin bugün ödeme günü gelen 5 yıllık USD tahvilinin 83,5 milyon USD’lik borç ödemesini gerçekleştireceği açıklanmıştı. Gözler ödemenin yapılıp yapılmayacağına çevrilmiş durumda. Kupon ödemesinin kaçırılması durumunda ise 30 gün  içinde temerrüde düşüyor.

Evergrande’nin yan kuruluşu ödeme açıklaması yaptı ama…

Bankadan gelen kupon ödemesinin yapılacağına yönelik açıklamalar, piyasalarda bir iyimserlik havası yarattı. Evergrande’nin yan kuruluşu her ne kadar faiz ödemeleri konusunda bir  anlaşmaya varıldığını söylese de, bununla alakalı elde bir net bir  bilgi yok.

Ödeme yapılmazsa ne olacak?

ING tarafından hazırlanan raporda Çinli sorunlu gayrimenkul şirketi Evergrande’nin bugünkü tahvil ödemesinde temerrüt öncesi 30 günlük zaman hakkı olduğu belirtildi. Raporda, “Evergrande muhtemelen bu hakkı kullanarak zaman kazanacak” yorumu yapıldı.

Dün Çin medyasında Çin hükümetinin Evergrande’yi kamu şirketi olarak yeniden yapılandırmayı planladığı haberleri yer almıştı.

Evergrande’nin ortağı hisselerini satıyor

Zor durumdaki Çinli gayrimenkul geliştirme şirketi Evergrande Group’un ikinci büyük ortağı olan Chinese Estates Holdings şu ana kadar 32 milyon dolar tutarında Evergrande hissesi sattığını ve elindeki tüm hisseleri satmayı planladığını bildirdi. Evergrande Group’un başkanı, dün gece Şirket’in yöneticileri ile yaptığı toplantıda, söz verilen konutların teslimatlarının ve varlık yönetim ürünlerinin itfalarının sağlanmasını istedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir