Evergrande krizinde sevindiren gelişme

Nakit akışında sorunlar yaşayan ve küresel piyasalarda bir krizi tetiklemesinden endişe duyulan Çinli gayrimenkul devi Evergarande konusunda, son günlerde pozitif gelişmeler yaşanıyor. Kamu bankalarının desteğini arkasına alan ve bu hafta bankalara 1,5 milyar dolarlık hisse satışı gerçekleştiren Evergrande, elde ettiği nakdi kullanmaya başladı.

Evergrande krizi konusunda bugün Çin’den gelen haberlere göre, şirket Guangdong kentinde, nakit sorunu nedeniyle durdurduğu 20 konut projesine yeniden başladı.

Evergrande’nin, yaşanan bu iki gelişmeye rağmen, tahvil kupon faizlerini neden ödeyeceği konusu soru işareti olarak karşımızda durmaya devam ediyor. Şirket, 23 Eylül’de ödemesi gereken tahvil faizlerini ödememiş ve bu tarihten itibaren 30 günlük temerrüde düşme süresinde geri sayıma başlanmıştı.

Düşük tahvil fiyatları ilgi çekmeye başladı

Öte yandan ABD’de bazı yatırım şirketlerinin, fiyatları oldukça düşen Evergrande tahvillerinin alım için bir fırsat yarattığını açıklaması da şirketin geleceği için umut vaat eden gelişmeler arasında yer alıyor. Bank of Japan Başkanı Kuroda, Asya Yatırım Bankası Başkanı gibi piyasalar adına söz sahibi birçok isim de Evergrande’nin yaşadığı nakit sorunlarının küresel çapta bir krizi tetiklemeyeceği yönünde görüş bildirmişlerdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir