ETH madenciliği hala son derece karlı

Ethereum madencileri, 2021’teki çabaları için kazançlı ödemelerin tadını çıkarmaya devam ederken, akıllı sözleşme blockchain platformu, iş kanıtı konsensüsünden uzaklaşmaya daha yakın. Bitcoin (BTC), eter (ETH) ve diğer çeşitli madeni paralar gibi değerde anıtsal kazançlar gördüğü için, son birkaç ay kripto para birimi alanının çoğu için olağanüstü olmuştur. Artan işlem hacmi ve kullanıcılar da kripto para birimi madenciliği ekosisteminden doğrudan yararlandı.

Özellikle Ethereum madencileri, blok zincirlerinde çalışan merkezi olmayan finans projelerinin başarısı nedeniyle ciddi karlar elde ettiler. Bu çeşitli Defı platformları, Ethereum blok zincirindeki işlem hacimlerini ve aktivitelerini yönlendirdi ve bu da ücretlerin hızla artmasına ve işlem sürelerinin artmasına neden oldu. Son kullanıcılar artan işlem ücretlerinin yükünü taşımak zorunda kalırken, madenciler bankaya kadar gülümsüyorlardı.

Sonuç olarak, Ethereum madencileri Ocak 2021’de 830 milyon doların üzerinde rekor gelir elde ettiler ve 2018’in ilk haftasından bu yana eter, Bitcoin ve daha geniş kripto para piyasalarının Aralık 2017’nin etkileyici zirvelerinden sonra çökmesinden önce görülmedi.

 

ETH madenciliği Bitcoini Geride Bıraktı

Bitcoin, piyasa değeri ile kripto para birimleri listesinin en üstünde yer alırken, BTC madencileri Ethereum madencileri ile aynı karlılık seviyesinden zevk almıyorlar. Genesis Mining operasyon Başkanı Philip Salter, Cointelegraph’a ethereum madenciliğinin şu anda “süper karlı” olmasına rağmen, mevcut madencilerin ve potansiyel yeni başlayanların girişteki ilk engellerin farkında olmaları gerektiğini söyledi.

“ETH ile yapabileceğiniz marjlar, BTC ile yaptığınız marjlardan çok daha yüksek. Ancak, bu genel olarak daha karlı olduğu anlamına gelmez. Bunun nedeni, ETH madencilik ekipmanının BTC madencilik ekipmanından daha pahalı olmasıdır, bu nedenle daha yüksek bir başlangıç maliyetine sahip olursunuz.”

 

Salter, Litecoin (LTC) ve Dash madenciliğinin de kazançlı olduğunu, ancak hala BTC ve ETH ile aynı oyun alanında olmadığını belirtti. Ayrıca, grafik kartları kullanılarak mayınlı diğer tüm kripto para birimlerinin eth madenciliği kadar karlı olmadığını da sözlerine ekledi.

Pilon’un takma adı olan kurucusu.oxgrimreaper finance, cointelegraph’a verdiği demeçte, mevcut madencilik iklimini ve Ethereum madenciliğinin mevcut üstün karlılığını da tarttı.

“Eth, şu anda en kazançlı madencilik fırsatıdır, daha da fazlası perakende satışta bir GPU ve donanım kilidi nedeniyle. Ayrıca, Çin Yeni yılı’nın ortasındayız, bu da fabrikalarda üretim olmadığı anlamına geliyor. Şu anda giriş engeli şimdiye kadar olduğu kadar yüksek.”

Bitcoin madenciliği, GPU madenciliğinden daha az kazançlıydı, kullanıcıların esasen tak ve çalıştır olan ASIC madencilik makinelerini satın alabilmeleri göz önüne alındığında, giriş elde etmek daha kolaydı. Bununla birlikte, GPU madenciliği, GPU’ların maliyeti, bir sistem kurmak için gereken teknik bilgi ve operasyonel hususlar da dahil olmak üzere giriş için çeşitli engellere sahiptir.

OxGrimReaper ayrıca, Defı platformlarının başarısının, Ethereum madencilerinin şu anda zevk aldığı karlılıkta önemli bir rol oynadığını kabul etti. Bir işlemi işlemek için madencilere ödenen ücretler olan Ethereum gaz ücretleri, Defı platformlarının artan kullanımıyla birlikte gökyüzüne fırladı ve bunun madenciler için olumlu bir işaret olduğunu söylüyor.

“Amm’lerde önden çalışan botlar, gaz savaşı için önemli bir katalizör. Ama elbette, gazla savaş, iş yapmanın yüksek maliyetleri anlamına gelir. Yüksek gaz, bir madencinin para kazandığının mükemmel bir göstergesidir. Gaz bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşırken, madencilik de tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Ek olarak, ETH ekosistemindeki işlemler bu yıl tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Bunların hepsi, özellikle kendi altyapısına sahip olanlar için sağlıklı bir madencilik ekosistemi için güçlü göstergelerdir.”

ETH madencileri Eth2’ye hazırlanmak için biraz zamana sahipler

Şu an için, eter madencileri blok zincirini korurken yüksek ücretler ve işlem hacminden para kazanmaya devam ediyor. Bu, ethereum 2.0’a devam eden, yavaş hareket eden geçişe rağmen, mainnet, Aralık 2020’de başlatılan proof-of-stake Beacon zinciri ile birleştiğinde Ethereum madenciliğinin sona ermesinin başlangıcını işaret edecek.

Ethereum’un şu anda üzerinde çalıştığı mevcut PoW protokolünden uzaklaşmak, blok zincirini daha ölçeklenebilir, güvenli ve sürdürülebilir hale getirmeyi amaçlıyor. Bununla birlikte, Ethereum madencileri için karlı bir girişim olan şeye de son verecektir. Eth2’ye tam geçiş hala ufukta çok büyük bir sıçrama olsa da, Salter, madencilerin Eth2’nin gelişimi devam ettikçe operasyonlarındaki iyileştirmeleri dikkatli bir şekilde tartacağını söylüyor:

“Ethereum’un Pos’a geçişi çok uzun bir süre için bir olasılıktı, ancak her zaman yolun yaklaşık iki yılı gibi görünüyor. Madenciler, yeni donanıma herhangi bir yatırım yapmadan önce bunun olma riskini değerlendirecekler.”

Daha acil endişe yerine madenciler vermeden işlem ücretlerinin büyük bir kısmını yakmak için teklif-1559, EIP yaklaşan Ethereum İyileştirme Planı olduğunu Salter: “Eğer kabul edilirse, bu %50 daha az madencilik ödülleri — önemli bir azalmaya yol açacaktır ETH madencilik karlılığı için önemli etkileri vardır. Bu tür radikal değişiklikler Ethereum ekosistemini oldukça sık etkiler ve yatırımcılar için belirsizlik yaratır.”

Ethereum’un işlem ücretleri Şubat 2021’de fırlamaya devam etti ve Blockchair’den gelen veriler, eter için ortalama işlem ücretinin, bitcoin’in işlem başına ortalama 50 $ ‘a kıyasla 30 $’ a kadar olduğunu tahmin ediyor.

 

Bu arada OxGrimReaper, operasyonlarının, Bitcoin gibi kripto para birimlerini mayınlamak için kullanılan Asıc’ler yerine GPU’ları kullanan diğer kripto para birimlerini karlı bir şekilde mayınlamak için oldukça kolay bir şekilde takas edebileceğini söyledi:

“Gpu’larımızın herhangi bir sorun yaşamadan karlı bir şekilde çıkarabileceği 10’dan fazla para var. Bunu şimdi Ethereum’da kullanımdan kaldırılan 4G kartları ile yapıyoruz. Bazı karlılık ile ravencoin madenciliği. Bizim için protokol, elektrik ve hesaplama karma oranları arasındaki arbitraj kadar önemli değil.”

Bununla birlikte, “Kripto Lark” olarak da bilinen Lark Davis gibi kripto para birimi yorumcuları, Ethereum geliştiricilerinin Eth2’ye geçişi hızlandırması ve kullanıcılara astronomik olarak yüksek Ethereum işlem ücretlerinden biraz mühlet vermesi gerektiğini vurguladı.

Birçok kullanıcı, ticaret çiftleri arasında basit takaslar yapmak için Uniswap ve 1inch gibi Defı platformlarını kullanmaya başlamış olsa da, bu hizmetler ve işlemler için ücretler ortalama kullanıcı için aşırı derecede yüksek hale geliyor ve bu da yeni insanları defı sektörüne sokmayı zorlaştırıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*