Elon Musk sözünü tutar ve Tesla hisselerini satarsa kripto para alır mı?

DÜnya gündeminde geçen hafta sonunun en ilgi çeken konu başlığı Elon Musk’ın ABD’deki ‘milyarderler vergisi’ yasa tasarısına verdiği tepki oldu. Zenginlerden daha fazla vergi alınmasını öngören yasa tasarını eleştirmek amacıyla Twitter’dan bir anket düzenleyen Musk, “Gerçekleşmemiş kazancın vergi kaçırmak olduğuna dair tartışmalar devam ederken sahip olduğum Tesla hisselerinin yüzde 10’unu satayım mı” sorusunu 62 milyonu aşan takipçisine sordu.

Ankete kısa sürede 3,5 milyona yakın oy kullanılırken katılanların yüzde 57,9’u ‘evet’; yüzde 42,1’i ise hayır oyunu kullandı. Çıkan sonucu uygulayacağına dair söz veren Musk’ın bir sonraki hamlesi merak ediliyor. Elon Musk, hisseleri satması durumunda bu satıştan 21 milyar dolar nakde sahip olacak. Peki Elon Musk eline geçmesi muhtemel bu parayla kripto varlık alımı yapar mı? Yaparsa ne olur? Huobi Türkiye Araştırma Müdürü Beste Naz Süllü, bugünkü analizinde bu soruları yanıtladı.

Süllü’nün yeni haftaya başlarken yaptığı değerlendirmeler şöyle:

“Bitcoin yeni haftaya 66.000$ seviyesinde yüzde 4’ün üzerinde alıcılı seyirle başladı. ABD’de 1,2 trilyon dolarlık altyapı paketinin geçmesi finansal ortamı yumuşatırken, bu hafta Salı günü ABD ÜFE ve Çarşamba günü TÜFE rakamlarının açıklamaları kripto paralar tarafından takip edilecek. Başta ABD olmak üzere küresel fiyatlar genel düzeyindeki artıştan korunmak için Bitcoin’i sene başından bu yana yaptığı %120’lik getiri ve deflasyonist yapısı nedeniyle iyi bir seçenek olarak karşımıza çıkarıyor.

Diğer yanda Elon Musk dün twitterda bir anket yayınladı ve 3,5 milyon katılımcının icabet ettiği ankette yüzde 58 oranla şirketteki yüzde 10’luk hissesini (yaklaşık 20 milyar dolar) satması yönünde karar çıktı. Daha önce Bitcoin’i yeşil enerji olmadığı gerekçesiyle FUD yaratan ve mayıs ayındaki düşüşte hatrı sayılır payı olan Elon’a Bitcoin alması yönünde gelen tavsiyeler fiyat hareketliliğine dönüştü. Elon, Bitcoin alınır mı bilinmez ancak yatırım çeşitliğinde kripto paradan oy kullanmak isterse ilk noktası babası olarak bilinen (dogefather) dogecoine yarayacağı neredeyse kesin.

Bitcoin’in yeni rekor kırabilmesi için 67.000$ seviyesini geçmesi gerekiyor. Zincir verilerine de bakıldığında 66.000$ seviyesini test eden Bitcoin’de aşırı alım yönünde bir iz bulunmuyor. Bu hafta Polkadot’ta parachain müzayedeleri başlıyor. Farklı zincirlerin birbirleri ile olan entegrasyonunu sağlayacak bu gelişim DOT’u ‘Ethereum Killer’ liginde ön plana çıkardı. Ligin diğer bir güçlü katılımcısı olan AVAX ise 92$ seviyesi ile üç haneli rakamlara yaklaştı.” sözlerine yer verdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir