Ebay, kripto parayı ödeme yöntemi olarak inceliyor

Türkiye‘de ekonomi yönetimi kripto paralar ile ilgili düzenleme üzerinde çalışırken geçen ay kripto varlıkların ödeme yöntemi olarak kullanılması yasaklanmıştı. Türkiye kripto varlıklarla ödeme yapılabilmesinin önünü kaparken e-ticaret devi eBay bugün yaptığı açıklama ile kripto paralar ile ödeme yapılabilmesi hususunu ciddi bir şekilde incelediklerini açıkladı. 

Dünya perakende devi Ebay, kripto para dünyasını yakından ilgilendirecek bir adım attı. Ebay CEO’su kripto paralar ile ödemeleri kabul etmeyi düşündüklerini duyurdu. 

Ebay İcra Kurulu Başkanı Jamie Iannone, CNBC’ye yaptığı açıklamada kripto paraya göz kırptı. Perakende devi, kripto paralar ile ödeme yapılabilmesi için incelemelerinin sürdüğünü bunu bir yöntem olarak ele alabileceklerini belirtti. Iannone ayrıca şirketin bir eşi daha bulunmayan dijital varlıklar olan NFT‘ler (non-fungible token) üzerinde de araştırma yaptığı ve bu alana da girmenin yollarını aradıklarını açıkladı.

Yine geçen aylarda kripto para yatırımlarıyla dikkat çeken ünlü iş insanı Elon Musk’ın şirketi Tesla bitcoin ile araç satışı yapmaya başlamıştı. 

Kripto paraların geleceğine ilişkin temel sorunların başında regüle edilememesi yatıyor. ABD ve Avrupa başta olmak üzere birçok ülkede kripto paraların regüle edilmeden ödeme şekli olarak kullanılıp kullanılamayacağı tartışmaları devam ediyor. Tesla, eBay gibi teknoloji odaklı dev şirketler ise kripto paralar ekonomi yönetimlerinden daha sıcak bakıyor.

Türkiye’de ne olmuştu?

Thodex ile Vebitcoin gibi Türkiye merkezli kritpo para borsaları müşterilerini mağdur ederek piyasalarını işleme kapatmıştı. Milyonlarca liralık vurguna sebep olan bu gelişmelerin hemen ardından Türkiye’de kripto paraların ödeme yöntemi olarak kullanılmasını engelleyen bir genelge yayımladı. Sonrasında Merkez Bankası Başkanı Şahab Kavcıoğlu yaptığı açıklamada kripto para piyasalarına getirilen ödeme aracı olarak kullanılması yasağının bünyelerinde devam eden çalışmalarla ilgili olduğunu bildirmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir