Değerlemesi 4,5 milyar dolara ulaşan Monzo’dan kripto hamlesi

İngiliz fintech Monzo, yeni yatırım turunun ardından değerlemesini 4,5 milyar dolara yükseltti. 500 milyon dolarlık yatırım turu Abu Dabi Büyüme Fonu liderliğinde yapıldı.

Yatırım turuna mevcut yatırımcılar Accel ve Goodwater’ın yanı sıra yeni yatırımcılar Coatue Management ve Alpha Wave Ventures katıldı. Coatue ve Alpha Wave Ventures, şirketin Alman rakibi N26’nın da destekçileri arasında yer alıyor.

Yatırım turunun 475 milyon dolarlık ilk ayağı tamamlanırken, iki hafta içerisinde yapılacak ikinci ayağının ardından toplam finansman 500 milyon doları aşacak.

Şirketin yeni yatırım ile kötü gidişatı tersine çevirdiğine yönelik yorumlar yapılırken, olumlu gidişatı müşteri sayısındaki artışa bağlayanlar da oldu.

FT’de yer alan bir haberde Monzo’nun bu yıl 100 bin yeni müşterisi ile gelirini ikiye katladığı belirtildi. Yeni müşterilerle birlikte bankanın 5 milyondan fazla kullanıcısı olduğu ifade ediliyor. Gelirinin yaklaşık yüzde 25’inin ise piyasaya yeni sürülen ürünlerden elde edildiği ifade ediliyor.

Kısa süre önce BNPL hizmetini başlatan Monzo’nun kripto varlık ticaretine yönelik araştırmalar yaptığı da belirtiliyor.

Pandeminin ilk dönemlerinde önemli finansal sorunlarla karşılaşan Monzo, iki kere uyarı almıştı. Şirket 2020’nin yaz aylarında 150 milyon dolar zarar açıklamış ve 120 kişi işten çıkartılmıştı. Kötü gidişatın ardından şirketin kurucusu ve CEO’su Tom Blomfield, 2021’in ilk aylarında görevinden istifa etmiş ve yerine eski Visa yöneticisi TS Anil geçmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir