Coinbase’den ‘yeni düzenleyici kurum’ çağrısı

SEC ile olan mücadelesinden yenilgi ile ayrılan Coinbase, ABD’de dijital varlıklar için yeni kurum kurulması için çağrı yaptı.

Coinbase, kripto para borç verme programı Lend’i SEC’den gelen tehditlerin ardından askıya almıştı. SEC, Coinbase’i yasal süreç başlatabileceği konusunda uyarmıştı.

Coinbase’in Baş Politika Sorumlusu Faryar Shirzad, dijital varlıkların finansal piyasa ekosisteminde ana akım olma yolunda ilerlediğini belirtti. Shirzad, finansal sistemin gözetimini kolaylaştırmak için 1930’larda hazırlanan kanunların teknolojik devrimi yakalayamayacağını vurguladı.

Kripto para devinin “Digital Asset Policy Proposal: Safeguarding America’s Financial Leadership (dApp)” adlı makalesinde, dijital varlıkların mevcut finansal sistemden ayrı bir çerçeve altında düzenlenmesi ve bunu yapacak bir federal düzenleyicinin bulunması talep edildi. Makalede üç amacın öne çıkarılması gerektiği ifade edildi. Bu amaçların şeffaflığı artırmak, dolandırıcılık ve piyasa manipülasyonuna karşı koruma, verimliliği ve pazar esnekliğini teşvik etmek olduğu kaydedildi.

Öte yandan yeni düzenleyicinin birlikte çalışabilirliği ve adil rekabeti teşvik etmesi gerektiğine de yer verildi.

[iframe_rll src=”https://www.fintechdunyasi.com/bankalar-ve-finans-kuruluslari-buyuk-tehdit-altinda/5869/” width=”100%” height=”650px;”]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir