Chia kripto para madenciliğinde yeni bir dönemi başlattı

Kripto para madenciliğinin giderek popülerleşmesi, bu iş için harcanan  enerji tüketimi ve karbon emisyonunu tüm dünyanın endişeleneceği bir seviyeye çıkardı. Farklı üretim tekniklerine olan ihtiyacı gözler önüne seren bu aşırı enerji tüketimi, tüm dikkatlerin farklı bir  üretim tekniğine sahip olan Chia Coin’e çevrilmesine neden oldu. Enerji verimliliği  yönünden rakiplerinden farklılaşan Chia Coin, bilgisayarda atıl  durumda olan disk alanını kullanıyor.

Bitcoin ve benzer mantıkla işleyen kripto para madenciliği için, yüksek işlem gücü sunan ekran kartlar kullanılırken, Chia Network madenciliği için anlık veri okuma hızı yüksek olan hard disk ve SSD’lerden faydalanıyor. Chia Coin bu özelliğiyle akıllara ekran kartı  kategorisinde geçtiğimiz dönemde yaşanan stok krizini getiriyor.

Bilindiği gibi, kripto para üretiminde kullanan yeni ve yüksek işlem  gücüne sahip ekran kartı stokları, geçtiğimiz dönemde kısa sürede  erimişti.

İlk tercih SSD ürünleri olacak

Chia madenciliği, temelde atıl durumda kalan depolama ünitelerini  kullandığı için, yüksek kapasiteye sahip ve anlık okuma/yazma hızları  yüksek olan SSD’lerin ilk tercih olacağı öngörülüyor. SSD ürünleri, HDD’ler ile kıyaslandığında oldukça yüksek seviyede, anlık okuma ve  yazma hızlarıyla öne çıkıyor.

Stok krizi için önlemler başladı

Chia madenciliğinden kaynaklı olarak yaşanabilecek  tüm stok krizlerine karşı önlemleri aldıklarını belirten İncehesap.com

Kurucu Ortağı Nurettin Erzen, “Chia Network, SSD’lere ve klasik  depolama çözümü olan hard disklere kıyasla bir saniyede çok daha fazla  veri okuyabildiği/yazabildiği için, Chia Network madenciliğine  hazırlanan kişilerin öncelikli tercihi olacaktır. Ekran kartlarında  yaşanan stok krizinden gerekli dersleri çıkaran veri depolama ürünleri  üreticileri, Chia Network ile birlikte yaşanması muhtemel olan SSD,  HDD stok krizi için önlemlerini şimdiden almaya başladı” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir