Chia Coin, hard disk ve SSD talebini artırdı

Kripto paraların önlenemeyen yükselişi devam ederken, kripto para madenciliği de popüleritesini artırıyor. Türkiye’de ve dünyada kripto madenciliğine olan ilgi artışı farklı donanım ihtiyaçlarını beraberinde getiriyor. Son günlerin en popüler krito para birimi Chia’da, diğer kripto para birimlerinin aksine işlemci ve ekran kartları yerine hard diskler ve SSD’ler ile madencilik yapılıyor. Yaşanan bu farklı eğilim gelecekte farklı donanımlar ile madenciliğin gündeme gelebileceğine işaret ediyor.

Chia’ya artan ilgi ve madenciliğe farklı bir yaklaşım getirmesi sonrasında hard disk ve SSD’lere olan talebin armasına neden oluyor. Mevcut durumda bu talebe yönelik üretimin yetersiz olması nedeniyle cihaz donanım ihtiyaçlarını karşılayamayan kripto madenciler ise ellerinde bulunan cihazlardan yüksek verim elde etmeyi hedefliyor. Özellikle, Çin’deki madencilerin bulabildikleri her hard disk ve SSD’yi almasıyla birlikte bir donanım kıtlığının kapıda olduğuna dikkat çeken Veri Kurtarma Hizmetleri Genel Müdürü Serap Günal’a göre, elde bulunan depolama cihazlarının uzun ömürlü olmasını isteyen kullanıcıların cihaz bakımında profesyonel desteği atlamaması gerekiyor.

Donanımda düzenli bakımı performansı doğrudan etkiliyor

Chia para birimi ile birlikte donanım cihazlarına yönelik talep artsa da mevcut üretim bu talebi karşılamada yetersiz kalıyor. Talebi karşılanmayan kullanıcıların ise ellerindeki cihazları değerlendirebilmesi için cihaz bakımına yönelik çabalarını artırması gerekiyor Bir sabit diskin ömrünün uzun olmasına karşın sonsuza kadar olamayacağını hatırlayan Günal, “Elbet bir noktada aşınma ve yıpranma nedeniyle kullandığınız sabit sürücü kullanılamaz hale gelecektir. Bilgisayarınızın alışılmadık derecede sıcak olması, ekranda ani donmalar, cihazın hard diski tanımaması ve şiddetli anlamsız sesleri duymanız size sabit sürücünüz hakkında alarmlar veriyor” ifadeleri ile cihazlarda oluşan sorunları anlamanın yollarını açıkladı. Günal, kullanıcıların hali hazırda ellerinde bulunan cihazlarına düzenli bakım yapması gerektiğini aksi takdirde veri kaybı ile karşılaşabileceklerini aktarıyor.

Mutlaka profesyonel destek alınmalı

Donanım cihazlarının bakımında profesyonel desteğin bir hayli önemli olduğunu vurgulayan Serap Günal, “Verilerin çoğu cihazlara gerçekleştirilen yanlış müdahalelerden dolayı kurtarılamıyor. Bir eylemin sonucunda başarı elde edildiği düşünülen herhangi bir profesyonel olmayan tekniğin verilerinizi yok edeceğini göz ardı etmeyin. Verilerin kurtarılması için uzmanlarından, standartları yüksek laboratuvarlara sahip veri kurtarma merkezlerinden destek almayı geciktirmeyin.” ifadelerine yer veriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir