BtcTurk Pro kimin, güvenilir mi? BtcTurk Pro komisyon ne kadar?

Günlük işlem hacmi bakımından Türkiye’nin en çok tercih edilen yerli kripto para borsası olan BtcTurk kullanıcı deneyimini artırmak adına çalışmalarını sürdürüyor. Peki yerli kripto para borsalarından olan BTCTurk Pro kimin, güvenilir mi? İşlem yapmak isteyen kişiler için BtcTurk Pro komisyon ne kadar?

Kripto para işlemlerini BtcTurk Pro aracılığıyla gerçekleştirmek isteyen kişiler komisyon tutarı başta olmak üzere birçok konuda araştırmalarını sürdürüyor. İşte tüm yönleriyle yerli kripto para borasına genel bakış…

BtcTurk Pro kimin, güvenilir mi?

1 Temmuz 2013 tarihinde iş insanı Kerem Tibuk tarafından kurulmuş olan BtcTurk, 2018 yılında QNB Finans invest CEO’su Özgür Güneri tarafından devralındı. Aynı zamanda şirket, 2013 yılında Türk lirası ile ilk Bitcoin alım satım işleminin gerçekleştirmesiyle Türkiye’nin TL tabanlı ilk kripto para alım satım platformu olarak karşımıza çıktı. Güvenlik konusunda BtcTurk, siber saldırı gibi durumlarda oluşabilecek kayıplarda herhangi bir sorumluluk kabul etmiyor. Ayrıca bu gibi durumlar için herhangi bir sigorta mekanizması da bulunmuyor. Ancak kullanıcılarının kripto paraları sigorta fonu (SAFU) ile güvence altına alan kripto para borsaları da mevcut. BtcTurk de diğer birçok kripto para borsası gibi kripto paralarınızı çevrimdışı soğuk cüzdanlarda muhafaza ediyor. Şirketin verdiği bilgilere göre çevrimdışı cüzdanlar çoklu imzalı (multi signature) ve FIPS-Level 2 güvenlik düzeyine sahip cihazlarda saklanıyor. Ayrıca kullanılan sistemler uluslararası bağımsız denetim şirketlerinin denetimine tabi tutuluyor. BtcTurk’ün köklü bir kripto para borsası olduğunu dikkate alınırsa güvenlik konusunda rakiplerinden daha tecrübeli ve ileride olduğu söylenebilir.

Aynı zamanda şirket, yatırımcılarına sağladığı Türk Lirası ile kripto para alım satımı yapabilme ve istenilen anda Türk Lirası çekebilme olanağı sağlayarak yatırımcılarına güvenilir bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Ayrıca yapmış olduğu sponsorluk anlaşmaları ile de güvenirlik konusuna önem verdiği anlaşılıyor. 2019 yılında, Yeni Malatyaspor isim ve forma sponsorluğu, 2020’de Kadın ve Erkek Futbol Milli takımlarına ana sponsorluk ve milli futbolcu Cengiz Ünder ile yapmış olduğu sponsorluklar bu yatırımlara örnek olarak verilebilir.

BtcTurk Pro komisyon ne kadar?

BtcTurk’de en düşük hacim oranı için komisyon ücreti TL cinsinden piyasa yapıcı için yüzde 0,1 olarak görülürken, piyasa alıcı için yüzde 0,18 olarak belirlenmiş durumda. En yüksek işlem hacmi içinse piyasa yapıcıya uygulanan komisyon oranı yüzde 0,01 iken piyasa alıcıya uygulanan komisyon yüzde 0,08 seviyesinde bulunuyor. Havale ve EFT ile para yatırma ve çekme işlemleri için ise herhangi bir ücretlendirme bulunmuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir