Tesla’nın Bitcoin Yatırımı, Otomobil Satışlarının Tam Yılından Daha Karlı

tesla-elon-musk-bitcoin

Tesla’nın Bitcoin Yatırımı, Otomobil Satışlarının Tam Yılından Daha Karlı

Wedbush Securities’e göre, e-araba devi Tesla, bu ayın başlarında açıklanan Bitcoin yatırımından 1 milyar dolardan fazla para kazandı.

Aslında, en büyük kripto para birimi, tüm yıl araba satışından daha karlı olduğu ortaya çıktı:

“Hesaplamalarımıza dayanarak, Tesla’nın şimdiye kadar yaklaşık 1 milyar dolar kar elde ettiğini tahmin ediyoruz. Bunu perspektife koyarsak, Tesla, 2020’in tamamında [elektrikli araç] otomobillerini satmaktan elde edilen kardan ziyade Bitcoin yatırımlarından daha fazlasını yapmak için bir yörüngede.”

Bitcoin, Şubat ayında 57.827 $ ‘ lık tüm zamanların en yüksek seviyesine yükseldi. Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık satın alımını açıklamasından bu yana yüzde 48’in üzerinde bir artışla 20. sırada yer aldı.

Tesla’nın ilk kar yılı

Tesla, 2020’de ilk tam kar yılını kaydetti ve müşterilerine 500.000’den fazla araba teslim etti.

E-otomobil üreticisi, otomobil satışlarından 721 milyon dolar kar elde etti. Şirketin 2019’da kaybettiği 826 milyon dolara kıyasla çarpıcı bir fark. Yıllık geliri 31,5 milyar dolardı.

Tesla hisseleri, küresel pandemiye rağmen 2020’de yüzde 800’den fazla arttı ve şirket araçlarının üretimini artırdı.

Bazı şüpheciler, 749 milyar dolarlık piyasa değerini gördüklerinde Tesla’yı bir balon olarak reddedemezler. Örneğin, piyasa değeri” sadece ” 207.5 milyar dolar olan Japon otomobil devi Toyota, sadece Q3 2020’deki otomobil satışlarından 8 milyar dolar kazandı.

Bununla birlikte, Tesla bull Cathie Wood tarafından yönetilen varlık yönetimi şirketi ARK Invest, maliyetleri düşürmeyi, fabrikaları verimli bir şekilde inşa etmeyi ve Uber ve Lift’i tehdit edebilecek kendi otonom sürüş ağını ortaya çıkarmayı başarırsa, şirketin hisselerinin 2024 yılına kadar 22.000 $ ‘ a yükselebileceğini tahmin ediyor.

Burada yer alan bilgi, yorum ve tavsiyeler kesinlikle yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım tavsiyesi değildir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*