Square holding’den 170 milyon dolarlık BİTCOİN yatırımı

Square, dün 170 milyon dolarlık bitcoins satın aldığını açıkladı. Şirket, 3,318 btc’yi bir yedek varlık olarak satın aldı ve Ekim ayında satın aldığı önceki zulaya ekledi.

Basın açıklamasına göre, firma şunları söyledi: “Square, 3,318 milyon dolarlık toplam satın alma fiyatından yaklaşık 170 bitcoins satın aldı. Square’in önceki 50 milyon dolarlık bitcoin satın alımıyla birleştiğinde, bu, 31 Aralık 2020 itibariyle Square’in toplam nakit, nakit benzerleri ve piyasa menkul kıymetlerinin yaklaşık yüzde beşini temsil ediyor”.

Square, kripto para birimlerine aktif olarak yatırım yaptı. Kripto para birimlerinin, insanların küresel bir para sistemine katılmaları ve finansal geleceklerini güvence altına almaları için yol açan ekonomik güçlendirme araçları olduğuna inanıyor.

Bu son gelişme, Coindesk raporunun Square’in 50 milyon dolarlık bitcoin yatırımının şu anda 250 milyon doların üzerinde olduğunu ortaya çıkarmasından sonra geldi. Şirket, Ekim 2020’de 50 milyon dolar karşılığında 4.709 bitcoin satın aldı. Bununla birlikte, Bitcoin’in fiyatı Ekim ayında $13,000 aralığından şu anda $50,000 seviyesinin üzerinde işlem görmesiyle değer takdir edildi.

Square’in ABD Menkul Kıymetler ve borsa Komisyonu’na sunduğu kazanç raporu, şirketin geçen yıl bitcoin gelirinde 4.57 milyar dolar kazandığını gösterdi. BTC ile ilgili faaliyetlerden elde edilen 4.57 milyar dolarlık gelirden 97 milyon dolar brüt kar oldu. Şirket, yıldan yıla Bitcoin gelirlerinde büyük bir artış (785%) yaşadı.

San Francisco ödeme devi, Btc’nin nakit uygulamasında satışından elde edilen gelirin geçen yıl toplam konsolide gelirin %8’ini oluşturduğunu ve konsolide net gelirlerdeki toplam artışın %85’ini oluşturduğunu söyledi.

Şirket, gelirinin ve karının çoğunu 2020’nin dördüncü çeyreğinde yaptı. Square, BTC gelirinde 1.76 milyar dolar ve Q4’te 41 milyon dolar brüt kar bildirdi. Q4’teki gelir ve brüt kardaki büyük artış, Bitcoin’in fiyatının yıl sonuna doğru tüm zamanların en yüksek seviyelerine yükselmesinden kaynaklanıyordu.

Square CEO’su Jack Dorsey yatırımcılara şunları söyledi:”nakit uygulaması için sistem genelinde işlem limitlerini artırmaya odaklanacağız ve Bitcoin’e olan bağlılığımızı iki katına çıkaracağız ve ürünlerimizi nakit uygulamasına bağlamanın yeni yollarını arayacağız.”

Square, MicroStrategy ile birlikte, Bitcoin’e yatırım yapan ilk kurumsal kuruluşlardan biriydi. Şirket rezerv fonlarını kripto para birimine yatırdı ve Tesla gibi birçok büyük şirket benzer hamleler yapıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*