Musk, Tesla ve Bitcoin Çöküşünden Sonra Artık Dünyanın En Zengin Adamı Değil

 

Tesla hisseleri Ocak ayı sonunda kaymaya başladı ve BTC satın alma duyurusunun ardından hızlandı.

Tesla CEO’su Elon Musk, Bitcoin’deki keskin bir düzeltme ve bazı analistlerin birbiriyle ilişkili olduğuna inandığı şirketin hisselerindeki düşüşün ardından dünyanın en zengin adamı olarak tacını kaybetti.

Tesla hisseleri (TSLA), 26 Ocak’ta 890 $ ‘lık yüksek seviyesinden %21 düştü ve bu kayıpları son iki gün içinde 698 $’ a düştü. Elektrikli araç üreticisinin hisseleri Salı günü %13’e kadar düştü. Eylül ayının başından bu yana hisse senedinin en kötü gününü yaşadı.

Fox Business, bu haftaki hisse senedi düşüşünü şirketin Bitcoin ile olan ilişkisini suçladı ve wedbush analisti Dan Ives’i gerekçe göstererek, hareketin uzun vadede stratejik bir hareket olduğuna inandığını belirtti.

“Yatırımcılar bitcoin ve Tesla’yı kalçaya bağlamaya başlıyor. Tesla kağıt üzerinde bir ay içinde bitcoin üzerinden yaklaşık 1 milyar dolar kazanırken, 2020’den bu yana tüm EV karlarını aştı, son 48 saatlik bitcoin satışı ve ek volatilite, bazı yatırımcıları yakın vadede bu ismin çıkışlarına yönlendirdi,”

Tesla’nın hisseleri Şubat ayında yaklaşık 865 $ seviyesinde işlem gördü. Bitcoin’den 1,5 milyar dolar satın aldığı duyurusu yapıldı. Şubat ayında 681 $ ‘ da dibe vurdu. Yahoo Finance’e göre, Çin’deki kalite kontrol sorunları raporları da fiyatı etkilemiş olabilir.

Tesla’nın tahmini 48.000 BTC’Sİ var, bu da kağıt karının Şubat ayında 58.000 $ ‘ ın biraz üzerinde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığı zamana kadar bir milyar dolar civarında olduğu anlamına geliyor.

Bu haftaki fiyat düşüşüne rağmen, firma hala bitcoin satın alımından kar elde ediyor, çünkü varlık satın alma duyurusu yapıldığında $39,000’in üzerinde bir dokunuşla fiyatlandırıldı (ve satın alma bundan önce gerçekleşti).

Telsa hisselerindeki düşüş, Musk’u Bloomberg milyarderler endeksinin zirvesinden düşürdü ve son kayıplar 3.56 milyar dolar oldu. Jeff Bezos, Bloomberg’e göre Musk’un 180 milyar dolar olduğu tahmin edilen toplam net değeri 187 milyar dolar ile tekrar listenin başında.

Bu yazının yazıldığı sırada, Bitcoin fiyatları sadece üç gün içinde 10 bin dolarlık bir düşüşle %17 oranında 50.000 $ ‘ a yükseldi. Geri çekilme açısından, piyasalar Ocak ayı ortası geri çekilme gibi çok daha büyük olanlara kullanılıyor ve bu da BTC için %30’luk bir düzeltmeye yol açtı.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*