Bitmart hacklendi mi? Bitmart borsası hangi ülkenin, zarar ne kadar?

Dönem dönem hackerların hedefi haline gelen kripto para borsaları arasında bu kez Bitmart katıldı. Kötü niyetli faaliyetler binlerce yatırımcının büyük kayıplara uğraması ile sonuçlandı. Peki, Bitmart hacklendi mi? Bitmart borsası hangi ülkenin, zarar ne kadar?

İnternet korsanları kripto para borsalarına saldırmaya devam ediyor. Geçen Ağustos ayında korsanlar, Japon kripto para borsası Liquid’den 90 milyon doların üzerinde kripto para çalmıştı. Sadece dört ay sonra başka bir kripto borsası olan Bitmart, hafta sonu korsanların 196 milyon dolar değerinde bir saldırının hedefi oldu. Şirket bu duruma “büyük ölçekli bir güvenlik ihlali” adını verdiğini duyurdu. Hırsızlık ilk olarak blockchain güvenliği ve veri analizi firması Peckshield tarafından açıklandı.

Bitmart hacklendi mi?

BitMart, yaptığı resmi açıklamada bilgisayar korsanlarının yaklaşık 150 milyon dolarlık kripto parayı çekmeyi başardığını açıklayarak yapılan hack’i doğruladı. Ancak Peckshield, kaybın 200 milyon dolara yakın olduğunu tahmin ediyor. BitMart, şimdilik tüm para çekme işlemlerini bir sonraki duyuruya kadar geçici olarak askıya aldığını ve kapsamlı bir güvenlik incelemesinin devam ettiğini söyledi.

Borsanın kurucusu ve CEO’su Sheldon Xia, Twitter hesabından yaptığı açıklamada; para çekme işlemlerinin ise 7 Aralık itibariyle kademeli olarak başlatılacağını ifade etti. Çalınan kripto paralar arasında Shiba Inu (SHIB) dahil olmak üzere çok sayıda token ve USDC gibi sabit coin’ler yer alıyor.

Bitmart borsası hangi ülkenin, zarar ne kadar?

2017 yılında Sheldon Xia tarafından kurulan Cayman Adaları merkezli BitMart, spot işlemlerin bir karışımını, kaldıraçlı vadeli işlem ticaretinin yanı sıra borç verme ve stake etme hizmetlerini sunan bir dijital varlık ticaret platformu olarak karşımıza çıkıyor.

Bugün paylaşılan bilgilere göre Bitmart’a yapılan siber saldırının maliyeti yaklaşık olarak 200 milyon dolar olarak kayda geçti. Borsadaki 200 milyon dolar değerindeki kripto varlık korsanlar tarafından el değiştirildi. Bu yatırımlar ile büyümesini hızlandıran borsanın siber saldırganların da dikkatini çektiği düşünülüyor. Platform yeni çıkan kripto varlıkların ilk listelendiği borsalardan biri olarak ilgi görüyordu. Ayrıca Bitmart, ödeme ve blok zinciri projeleri ile geçtiğimiz aylarda 300 milyon dolar civarında yatırım almıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir