Bitcoin neden düştü? 4 Aralık 2021 Bitcoin haberleri ve Bitcoin grafik durumu

4 Aralık 2021 Cumartesi günü Bitcoin grafiği önemli bir düşüş kaydetti. BTC’de meydana gelen sert düşüş sonrası yatırımcılar son dakika Bitcoin haberleri içerisinde düşüşün nedenini araştırmaya başladı. Peki, Bitcoin neden düştü, düşüş devam eder mi, BTC ne olur?

Kripto para piyasalarının oluşmasını sağlayan ve ilk sanal para Bitcoin aralık başında sert bir düşüş yaşadı. Uzun süredir düzenli bir yükseliş grafiği olan BTC’de meydana gelen ani düşüş sonrası kayıp 1 gün içerisinde yüzde 11’leri aştı. Bitcoine yatırım gerçekleştiren yatırımcılar ise düşüşteki ana nedeni araştırmaya başladı. Peki, BTC neden düştü grafiği ne durumda ve bu düşüş alım fırsatı oluşturur mu?

Bitcoin grafik durumu

Son 5 gün içerisinde total yüzde 11,95’lik bir düşüş yaşayan Bitcoin 3-4 Aralık 2021 tarihlerinde yüzde 11.72’ye yakın değer kaybetti. Gece saatlerinde meydana gelen bu sert düşüş sonrasında BTC yatırımcıları kara gecede neler yaşandığını araştırmaya başladı. İşte BTC’nin sert düşüş yaşadığı son günündeki grafik durumu….

Bitcoin’de meydana gelen çakılma aynı gece altcoinleri de ani bir şekilde vurdu. Geçtiğimiz haftalarda 70 bin dolar barajını zorlayarak yatırımcısının memnuniyetini sağlayan BTC bir günde adete eridi. Saatlik işlem hacminin 1.3 milyar dolara kadar yükseldiği gecede BTC’nin piyasa büyüklüğü ise 1 trilyon doların altına indi. Öte yandan 735 milyon dolarlık uzun pozisyon likidite edildi.

4 Aralık 2021 Bitcoin neden düştü, düşüş devam eder mi?

Analistler ve kripto para yatırımcıları iki gelişmenin üzerinde duruyor. İlki uzun süredir istikrarlı yükselişin yaşandığı BTC’de düzenlemeye gidilerek piyasanın yeniden alım fırsatı ortamı sağlaması için çeşitli adımlar atıldı. Bu adımlar sonrasında oluşan panik havası hızlı satışları kartopu etkisiyle büyüdükçe büyüttü. Bu büyüme sonrasında haftalık kayıp yüzde 12’lere ulaştı.

Bu düşüşü alım fırsatı olarak gören yatırımcılar dip seviyelerden yeni alımlarını gerçekleştirmeye başladılar. Dibin görülmesinin ardından birkaç saatlik yatay seyir başladı. Panik havasının sona ermesi durumunda yönün yeniden yukarı dönmesi bekleniyor.

Uzmanların düşüşteki etkenler arasında gördüğü ikinci etki ise FED’in varlık alımları ile ilgili tavrı. FED’in varlık azaltımını hızlandırması 2022’deki faiz artışı sinyali ons altında olduğu gibi kripto paralarda da meyvesini verdi. Bu sinyaller yatırımcıların emtia ve kripto paralardan kaçarak dolara kaymasını sağladı. Önümüzdeki günlerde FED’in atacağı adımlar karşısında dolara talebin yükselmesi ve diğer piyasaların da bu durumdan nasibini alması bekleniyor. Bu aşamada FED’in açıklamalarının güncel olarak takip edilmesi ve buna göre pozisyon alınması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir