Bitcoin ilk çıkış tarihi ne zaman, ilk fiyatı kaç dolardı? Bitcoin ne zaman çıktı?

Bitcoin çıkış tarihi üzerinden 10 yılı aşkın zaman geçti. Açık kaynak kodlu yazılım olarak piyasaya sürülmesinin ardından Bitcoin ilk fiyatı oldukça düşüktü. Kripto para piyasasının oluşmasını ve gelişmesini sağlayan BTC bu anlamla tüm coinlerin üzerinde yer alıyor. Peki, Bitcoin ilk ne zaman çıktı, ilk çıkış fiyatı neydi?

Kripto para tutkunları Bitcoin’in tarihindeki gelişmeleri ve piyasaya çıktığı dönemden bu yana yaşadığı süreci araştırmayı sürdürüyor. Henüz ikinci yılında alışverişlerde kullanılmaya başlanması ve kullanıcılar arasında transferlerin gerçekleşmeye başlamasıyla birlikte dijital para birimine olan ilgi artmaya başladı. Peki, şu an için ülkeler tarafından resmi para biri ilan edilebilecek seviyeye kadar yükselen Bitcoin ne zaman piyasalara adımını attı? İşte BTC’nin tarihsel gelişimiyle ilgili bilgiler…

Bitcoin ilk çıkış tarihi ne zaman?

2009 Ocak ayında piyasaya çıktığı ilk dönemde sürekli olarak kapanacağı ya da batacağı yönünde yorumlar yapılan Bitcoin 2021 yılı itibariyle bazı ülkelerin resmi para birimi olarak kabul ettiği bir dijital para birimi haline geldi.

2009’da piyasaya çıktığı dönemde açık kaynak kodlu yazılım olarak yayınlanan Bitcoin merkeziyetsiz olması ve internetin olduğu her yerden ulaşılabilir olması nedeniyle birçok kişinin ilgisini çekti.

Bitcoin ilk fiyatı kaç dolardı?

Piyasaya çıktığı ilk dönemde oldukça düşük bir ücrete sahip olan Bitcoin, 2010 yılına gelindiğindeyse 2 dolara çıkmayı başarmıştı.

Bitcoin’in illegal işlemlerde görünürlüğü kaybetmek için kullanılmaya başlamasının ardından adeta patlama yaşandı. Bitcoin’in talihsiz yılı olan 2013’te çeşitli alanlarda yasaklamalar gelirken bin 200 dolara kadar yükselen fiyatı 2014’te bu yasaklamalarla birlikte 300 dolara kadar düştü.

Ancak yatırım almaya devam eden ve kullanıcı sayısını günden güne artıran BTC 2017’ye gelindiğinde değerini tam 10 bin dolara yükseltti.

2021 yılına gelindiğinde 61 bin dolara kadar yükseliş yaşayan BTC 12 yıllık macerasında inanılmaz bir gelişme kaydetti. 2 dolardan 61 bin dolara kadar çıkan Bitcoin işlem hacmini günden güne yükseltmeyi sürdürürken analistler yeni rekorların görülebileceği yorumlarında bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir