Bitcoin, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’ndaki yerini aldı

23 Temmuz’da Japonya’da devam salgın tartışmaları ve protestolar gölgesinde başlayan dünyanın en eski spor organizasyonu olan 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları’nda Bitcoin de yer aldı. Dolaylı yollardan ve sonu özürle biten bir şekilde de olsa Güney Kore televizyonu Bitcoin ile Olimpiyat Oyunlarını yan yana getirmiş oldu.

Güney Koreli yayıncı MBC, 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları Açılış Töreni sırasında ülkeleri temsilen çeşitli görüntüler kullandı. Ülkelerin geçişi esnasında verilen görüntülerde İtalya için pizza, Norveç için somon gibi kabul edilebilecek görselleri yayına ekledi. Ancak Haiti için ayaklanma ve Ukrayna için de Çernobil gibi sansasyonel görüntülere yer verilmesi özellikle sosyal medyada bu ülkelerin vatandaşları tarafından tepki çekti.

TV kanalı, El Salvador için ise Bitcoin (BTC) kullandı. Bu hamle kimseyi kızdırmadığı gibi kripto paraların köklü olimpiyatlar tarihinde ilk kez adının geçmesine de vesile oldu.

El Salvador, Haziran ayında Bitcoin’i resmi para birimi ilan eden ilk ülke olarak tarihe geçmişti

MBC gelen tepkilerin ardından özür diledi ve şunları söyledi:

“Bugünün Açılış Töreni yayınında, Ukrayna ve Haiti gibi ülkeler tanıtılırken uygunsuz fotoğraflar kullanıldı. Ayrıca diğer ülkeler için uygunsuz fotoğraflar ve altyazılar kullanıldı. Ukrayna ve diğer ülkelerin izleyicilerinden özür dileriz”.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir