Bitay nedir, güvenilir mi? Bitay kimin, komisyon yüzde kaç?

Dijital para alım satım platformları arasına dahil olan Bitay komisyon tutarı ve diğer detayları resmi internet adresi üzerinden duyurmuştu. “Battı” iddiaları sonrasında “Bitay güvenilir mi?” sorusuna yanıt şirketten gelmişti. Peki, Bitay kimin ve tam olarak nedir?

Bir dönem hakkında iddialar ortaya atılan dijital para alım satım platformu Bitay kullanıcı sayısını artırmayı sürdürüyor. İşte yeni platform hakkında bilinmesi gereken tüm detaylar…

Bitay nedir, güvenilir mi?

“Kripto para dünyasının tadını çıkarın” sloganı ile tanıtımlarını gerçekleştiren firma kısaca bir kripto para alım satım platformu olarak adlandırılabilir. 2018 yılında kurulan firma hakkında geçtiğimiz aylarda hakkında “battı” iddiaları sosyal medyada ortaya atılmış ve ardından şirketin CEO’sundan açıklama gelmişti.

Para işlemlerinin kısa süreliğine aksadığını belirtildiği açıklamada tarih verilerek işlemlerin gerçekleştirilebileceği zaman dilimi paylaşılmıştı. Bu tarz gecikmeler dönem dönem dünyanın en çok kullanılan platformu olan Binance’da da yaşanabiliyor. Gecikmelerde önemli olan anında yanıt alabilmek ve kullanıcı deneyimini artırmak.

Öte yandan firma tüm kullanıcıları yakından ilgilendiren bir gelişme olduğu takdirde “duyurular” sayfası üzerinden genel bir açıklama yaparak konuya ilişkin açıklamalarda bulunuyor. Aynı dönemde ortaya atılan iddialar sonrasında şirket Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurunda bulunacağını duyurmuştu.

Bitay kimin, komisyon ne kadar?

İleri derecede trade sistemini hem mobil uygulamada hem de internet sitesinde sunma imkanı sağlamayı amaçlayan Bitay, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteği ile Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta Ar-ge projesi olarak kurulmuştu. Yüzde 100 yerli olduklarını belirten firma kendi bünyesinde istihdam ettiği yazılık ekibiyle trade servisini güçlendirmeyi amaçlıyor.

Piyasa yapıcı emirler yani maker komisyonu yüzde 0,20 olarak belirlenirken,  piyasa alıcı emirleri yani taker komisyonu olarak yüzde 0,28 oranı belirlendi.

1 Ekim’de Huobi Global ile iş ortaklığını duyuran firma, dönem dönem yüzde 0 komisyon ve referans komisyonu geliri gibi kampanyalar da düzenliyor.

Şirket ayrıca “kara para aklamayı önleme politikası” ve “müşterini tanı politikası” gibi politikaları benimseyerek bu noktada hareket etmeyi sürdürüyor. Herhangi bir sorunda şirketin destek hesabı da kullanıcılara kısa süre içerisinde dönüş sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir