Binance’tan manifesto: Kripto kullanıcıları için 10 temel hak

Blockchain ekosistemi Binance, hem kullanıcıları korumak hem de endüstrinin sağlıklı bir şekilde ilerlemesine olanak sağlamak adına küresel düzenleyici çerçeveler geliştirilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda Binance, yeni çıkan teknolojiler, likidite ve emniyetli platformlara güvenli erişim sağlamak adına yeni küresel düzenleyici çerçeveler için yetkili mecralara çağrıda bulundu.

Binance CEO’su Changpeng Zhao, “Binance olarak odağımız, güvenlikten başlayarak daha büyük bir topluluğun parçası olma deneyimine kadar her daim gündelik kullanıcılarımız oldu. Kriptonun merkezinde bu vardır ve bir endüstri olarak bu vizyonu kaybetmememiz çok önemli. Bu ‘10 Temel Hak’ ile birlikte, düzenleme eksikliğinden dolayı sesi duyulmayan insanlara bir ses vermeyi umuyoruz” dedi.

Yakın zamanda gerçekleşen piyasa yükselişi, akın eden yeni yatırımcılar ve kripto endüstrisinin olgunlaşmasının ortasında Binance, düzenleyiciler ve politika yapıcılar ile iş birliği içerisinde çalışarak bir yandan kullanıcıların korunması, diğer yandan da yenilikçiliğin sorumlu bir biçimde devam etmesini sağlayarak endüstri için sağlıklı bir rota çizecek küresel düzenleyici çerçeveler geliştirilmesine yardımcı olmayı hedefliyor.

Endüstri için kılavuz niteliğinde

Binance, bugün vurgulanan Kripto Kullanıcıları için 10 Temel Hak’kın diğer borsalar, blockchain yenilikçileri, politika yapıcılar ve dünya liderleri de dahil olmak üzere endüstrinin genelinde daha üretken tartışmalar başlatmak için bir kılavuz olacağını ifade etti.

Binance CEO’su Zhao, daha fazla düzenlemenin engellenemez olduğunu vurguluyor ve “akıllı düzenlemeler”in faydalı olacağının altını şöyle çiziyor:

“Tıpkı bir otomobildeki emniyet kemerleri gibi, daha iyi düzenlenen bir kripto piyasası gündelik kullanıcılar için daha fazla koruma getirecek. Düzenleme ve yenilikçilik birbirini dışlayan şeyler değillerdir. Bir endüstri olarak, düzenleyiciler ve dünya liderleri ile iş birliği içerisinde çalışarak, en önemli şey olan kullanıcı güvenliğini ve yenilikçiliğin teşvik edilmesini sağlayan etkili düzenleyici politikaların saptanması için mümkün olan her şeyi yapmak istiyoruz.”

İşte Binance’a göre 10 temel hak

Binance’in paylaştığı belgede kripto kullanıcılarının sahip olduğu 10 temel hak şu şekilde sıralanıyor:

  • Her insan, ekonomik bağımsızlığa daha fazla izin veren kripto para gibi finansal araçlara erişebilmelidir.
  • Sektör katılımcılarının, kripto varlıkları için yeni standartları şekillendirmek için düzenleyiciler ve politika yapıcılarla birlikte çalışma sorumluluğu vardır. Akıllı düzenleme, yeniliği teşvik eder ve kullanıcıları güvende tutmaya yardımcı olur.
  • Sorumlu kripto platformları, kullanıcıları kötü niyetli aktörlerden korumak ve mali suçları önlemek için Müşterini Tanı (KYC) süreçlerini uygulamakla yükümlüdür.
  • Gizlilik bir insan hakkıdır ve kişisel olarak tanımlanabilir (PII) veriler sıkı koruma seviyelerine tabi olmalıdır.
  • Kripto kullanıcıları, kapsamlı mevduat sigortası ile fonlarını güvende tutan borsalara erişim hakkına sahiptir.
  • Sağlıklı piyasalar, istikrarlı ve sorunsuz bir işlem ortamı sağlamak için sağlam bir likidite düzeyi sağlamalıdır.
  • Düzenleme ve yenilik birbirini dışlamaz. Kripto kullanıcıları, NFT‘ler, sabit paralar, stake etme, yield farming ve daha fazlası dahil olmak üzere gelişen teknolojilere ve uygulamalara güvenli erişimi hak ediyor.
  • Kripto para söz konusu olduğunda bilgi açığını kapatmak çok önemlidir. Kullanıcılar, haksız veya aldatıcı reklamların kurbanı olmaktan korkmadan, kripto varlıklar hakkında doğru bilgi edinme hakkına sahiptir.
  • Türev araçlar sunan piyasalar uygun düzenlemelere tabi olmalıdır. Bu, tüm kullanıcıların uygunluk gereksinimlerini karşılamasını ve işlemlerinin adil bir şekilde yapılmasını sağlar.
  • Kripto düzenlemesi kaçınılmazdır. Kullanıcılar, tercih ettikleri blok zinciri platformuyla endüstrinin nasıl gelişmesi gerektiği konusunda düşüncelerini paylaşma hakkına sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir