Bill Gates, metaverse için tarih verdi

Microsoft’un kurucusu Bill Gates, koronavirüs salgını, dünyanın geleceği ve teknolojinin gidişatına ilişkin bir yazı yayımladı.

Kişisel blog sayfasından değerlendirmelerde bulunan Bill Gates, koronavirüs salgınından sonra artık hayatımızın eskisi gibi olmayacağını belirtirken, pandemide sona yaklaşıldığını ifade etti.

Bill Gates, Microsoft’u ilk kurulduğu yıllarda kişisel bilgisayarların insanların hayatında ciddi bir öneme sahip olacağını düşündüklerini ancak bugünkü ortamı hiçbir şekilde hayal edemediklerini kaydetti.

Gates, insanların sanal toplantılarının artık 3 boyutlu ortamlarda ve avatarların kullanılarak metaverse’de olacağını belirterek, “Önümüzdeki iki veya üç yıl içinde, çoğu sanal toplantı, dijital avatarları olan bir 3 boyutlu alan olan metaverse’te olacaktır diye düşünüyorum. Hem Facebook hem Microsoft kısa süre önce bu konu hakkındaki vizyonlarını açıkladılar. İnsanlar avatarlarını insanlarla tanışmak için kullanacaklar. İfadelerinizi, beden dilinizi ve sesinizin kalitesini ayarlamak için hareket yakalama eldivenleri ve sanal gerçeklik (VR) gözlüklerine ihtiyacınız olacak ama şu anda bu kalabalıkların elinde olan bir teknoloji değil. Bu yüzden adaptasyon süreci yavaşlayacak. Bugün ise sanal toplantılara herkesin katılabiliyor olmasının altında, yine herkesin evinde bilgisayar ve elinin altında da telefon olması yatıyor. 3 boyutlu avatarlar konusunda çalışan birçok şirket var. Gerçekten müthiş işler çıkarıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir