ABD’li fintech Milo, dünyanın ilk kripto mortgage ürününü duyurdu

Kripto varlıklar hayatımızın her alanına dahil olmaya devam ediyor. 2021’de ilk kez 3 trilyon dolarlık bir değerlemenin ötesine geçen kripto para piyasasının 2022 yılında da benzer bir performans sergilemesi bekleniyor. Kripto varlıklarda zaman zaman yaşanan düşüşlere rağmen artan işlem hacimleri ise ürün çeşitliliği de beraberinde getiriyor.

Bu ürünlerden biri olan ve Bitcoin gibi dijital varlıkları teminat olarak kullanan kriptopara destekli kredi ürünlerine bir yenisi eklendi. ABD merkezli bir fintech olan Milo, dünyanın ilk kripto mortgage kredisi ürününü duyurdu.

Milo, borçluların gayrimenkul satın almak için bitcoin destekli krediler elde ettiği dünyanın ilk kripto mortgage ürünün piyasaya sürecek. Böylece ABD ekonomisini yıllardır en güçlü finans ürünlerinden biri olan mortgage kredileri kripto para dünyasıyla ilk kez bir araya geliyor.

Peki kripto mortgage sistemi nasıl işleyecek?

Fintech platformu olan Milo’dan yapılan açıklamaya göre, 30 yıllık düşük faizli ABD kripto mortgage ürünü, müşterilerinin bitcoinlerini mülk satın almaları için rehin vermelerini sağlayacak. Yeni sistemde müşterilerin bitcoinleri dışında dolar bazında herhangi peşinat ödemesi gerekmeden satın alımın %100’ünü finanse etmeye hak kazanacak. Kripto mortgage kredilerinin önümüzdeki aylarda piyasaya çıkması bekleniyor.

Piyasaya sürecekleri yeni kripto mortgage ürün hakkında konuşan Milo CEO’su Josip Rupena, kripto mortgage kredisini ezber bozan bir ürün olarak tanımladı ve şunları söyledi:

“Yeni ürünümüz müşterilerimizin birçok talebini bir araya getiriyor. Hem Bitcoin’lerini elinde tutmaya devam ederek ve gayrimenkulleri çeşitlendirip satın alabilecekler. Kriptopara yatırımcıları için bir ipotek almaya hak kazanmak çok zor olabilir, çünkü bankalar ve diğer borç verenlerle mevcut çerçeve bu kripto varlıklarını dikkate almıyor. Ve bu yatırımcılar kripto varlıklarının dayanarak olarak göstererek ve satmak zorunda kalmadan konut satın almanın alternatif yollarını aramaya itiyor.”

“İnsanlar kripto varlıklarını satmak istemiyorlar”

Kripto varlık yatırımcılarının en büyük endişesini bitcoin ve diğer dijital varlıkların üzerindeki fırsat maliyetleri olarak tanımlayan Rupena, “Bitcoin’in zamanla arttığını ve takdir edildiğini gördük. “Kripto sahibi biri için geleneksel dolarize dünyada yaşayan birinden farklı. Kriptolarını gerçekten satmak istemiyorlar”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir